Predajom zlata chce mať Taliansko štát blahobytu

Talianska vláda plánuje využiť zlaté rezervy krajiny, ktoré sú k dispozícii centrálnej banke, aby v roku 2020 zabránila zvýšeniu dane z pridanej hodnoty (DPH). Napísal denník La Stampa.

Podľa novín chce kabinet ministrov v Taliansku dosiahnuť skutočnú kontrolu nad zlatými rezervami, keďže v súčasnosti riadi narábanie so zlatými rezervami v krajine talianska centrálna banka. Podľa zákona má regulačný orgán širokú autonómiu a môže prijímať rozhodnutia nezávisle od vlády.

Taliansko má po Spojených štátoch a Nemecku tretie najväčšie zlaté rezervy na svete, zatiaľ čo iné európske krajiny už predali od 20 po 60 percent svojho zlata. Talianska vláda sa domnieva, že predaj časti zlatých rezerv by mohol zabezpečiť financovanie naliehavých sociálno-ekonomických programov.

Koncom decembra taliansky parlament schválil vládny návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2019, ktorý obsahuje hlavné ustanovenia hospodárskej politiky vrátane zníženia veku odchodu do dôchodku, zavedenia bezpodmienečného základného príjmu a odmietnutia zvýšenia DPH.

Podpredseda vlády, minister práce a sociálnej politiky Luigi di Maio vyzval na prijatie zákona o vykonávaní dôchodkovej reformy v krajine krok smerom k vybudovaniu “štátu blahobytu” v Taliansku.