Uzbekistan: Ideme k cieľu, veľkej budúcnosti

TAŠKENT – Každé obdobie v dejinách je poznačené určitými vývojovými faktormi, potrebami a životnými princípmi.

Spoločnosť, ktorá žije vo svojej dobe, má primeraný spôsob života, názory, vzťahy, myslenie. Z tohto pohľadu je rok 2017 začiatkom zásadne novej etapy v dejinách Uzbekistanu, ktorá sa vyznačuje progresívnym rozvojom štátu.

To priamo súvisí s úlohou silnej osobnosti s jedinečným analytickým myslením, politickou vôľou, ktorá drží krok s dobou a zohľadňuje popri národných charakteristikách aj najlepšie praktiky svetovej štátnosti.

Súčasný proces rýchleho rozvoja stojí na pevných základoch a dlhoročných skúsenostiach. Historické úspechy v období samostatnosti, rozsiahle reformy, dlhodobá programová vízia sú výsledkom dôsledného hľadania riešení nahromadených problémov.
Deň nezávislosti je príležitosťou zhodnotiť prejdenú cestu, definovať úlohy pre budovanie budúcnosti. V procese rozsiahlych reforiem má osobitný význam úloha hlavy štátu a činnosť politického lídra.
Z tohto hľadiska, opierajúc sa o svoje dlhoročné skúsenosti a historické úspechy našej krajiny, považujem za vhodné hovoriť o niektorých najvýraznejších aspektoch činnosti prezidenta Šavkata Mirzijojeva.

Švakat Mirzijojev, ktorý pracoval najprv ako chokim okresu (predseda samosprávy), potom ako chokim dvoch regiónov a ako predseda vlády viac ako trinásť rokov od prvých dní nezávislosti, výrazne prispel k rozvoju Uzbekistanu v relatívne krátkom čase. obdobie. V priebehu rokov navštívil takmer každú dedinu, každú mahallu v krajine. Hlboko študoval všetky oblasti verejného života, existujúce problémy a pohotovo na ne našiel riešenia.
Prezidentské voľby v decembri 2016 opäť ukázali vysokú politickú kultúru, pocit spolupatričnosti uzbeckého ľudu k osudu vlasti a ľudu.

Každý z našich krajanov, keď dostal hlasovací lístok, si pomyslel: ktorý zo štyroch kandidátov sa môže stať garantom môjho osudu, budúcnosti mojich detí, pokoja v mojej rodine a bezpečnosti môjho života? Komu sa podarí posunúť rozvoj krajiny na novú úroveň? Kto bude chrániť národné záujmy Uzbekistanu vo vnútornej a zahraničnej politike? A drvivá väčšina voličov hlasovala za Šavkata Mirzijojeva.

Ako ukázal záver Ústrednej volebnej komisie, naši občania premýšľajú o svojom osude a perspektívach, prosperite vlasti a mieri v krajine. Obyvatelia Uzbekistanu preukázali svoju túžbu zjednotiť sa v mene ochrany spoločných záujmov.
Tento proces sa stal novou stránkou, zlomovým bodom v našej nedávnej histórii.

Volebný program Šavkata Mirzijojeva vynikal rozsahom, všestrannosťou, pokrytím všetkých sfér verejného života, úprimnosťou av domácej a zahraničnej politike konštruktívnym prístupom. Päť princípov formulovaných vo volebnom programe získalo podporu verejnosti vďaka myšlienkam zameraným na hľadanie riešení nahromadených problémov, zabezpečujúcich rýchly rozvoj Uzbekistanu v nových historických podmienkach.
Po nástupe do funkcie prezidenta Uzbekistanu Shavkat Mirziyoyev revidoval program, prehĺbil a konkretizoval otázky v ňom nastolené, vypracoval opatrenia na urýchlený rozvoj každej sféry života a činnosti štátu a spoločnosti. To všetko sa odráža v Akčnej stratégii pre päť prioritných oblastí rozvoja Uzbeckej republiky na roky 2017-2021.

Na základe mojich dlhoročných skúseností by som mal poznamenať, že charakteristickým znakom politiky prezidenta Shavkata Mirziyoyeva je prezieravosť a vynaliezavosť v rozhodovacom procese vrátane personálnej politiky, ako aj systematický prístup k riadeniu vlády.
To je možné vidieť v nasledujúcom.

Po prvé, vodca krajiny má pevné a nemenné politické postavenie.

Po druhé, prezident sa vyznačuje vysokou kvalitou dotiahnutia začatej práce do konca.

Po tretie, politický obraz a autorita hlavy nášho štátu určuje prísne plnenie zamýšľaných cieľov a zámerov.

Po štvrté, v činnosti hlavy republiky sa prejavuje vysoká miera konzistentnosti vo formovaných politických názoroch.

Po piate, fenomenálna pamäť a sila vôle vodcu Uzbekistanu umožňuje vykonávať kontrolu nad všetkými sférami života a činností štátu a spoločnosti.

Po šieste, pod vedením prezidenta je zabezpečené včasné riešenie aktuálnych problémov a plnenie stanovených úloh.

Po siedme, hlava štátu demonštruje vysokú kultúru riadenia a vykazuje najlepšie vodcovské kvality. Predovšetkým otvorenosť pri nadväzovaní a udržiavaní politických vzťahov, angažovanosť v priamom dialógu s ľuďmi, účasť na snoch a ašpiráciách každého krajana.
Tento problém má aj druhý aspekt. Ide o prejav tak jedinečnej kvality, akou je schopnosť skĺbiť osvedčené postupy moderného modelu verejnej správy s národnými skúsenosťami a tradíciami, uvedomenie si trendov doby.

V činnostiach a štýle práce prezidenta Šavkata Mirziyoyeva je totiž prioritou pocit spolupatričnosti ku každodenným starostiam a radostiam uzbeckého ľudu. To vedie k zjednoteniu záujmov spoločnosti a štátu, čo nám umožňuje s istotou povedať: svoju veľkú budúcnosť budeme budovať spolu so statočnými a ušľachtilými ľuďmi.

Charakteristickými črtami našich ľudí sú vysoký zmysel pre spravodlivosť, lojalita, otvorenosť a úprimnosť. Ide o ľudí-tvorcov, ktorí vďaka aktívnemu a uvedomelému riadeniu môžu prejaviť vysoký duchovný, morálny, vzdelanostný a intelektuálny potenciál. Vďaka tomuto charakteru ľudí sa formuje otvorená spoločnosť schopná napredovania, kvalitatívnej obnovy a budovania veľkej budúcnosti Uzbekistanu.

Každá doba má svoje postavy, politických vodcov. Každý z nich má špecifický charakter a prístupy k riadeniu. Prezident Shavkat Mirziyoyev sa za posledných šesť rokov etabloval ako významný reformátor domácej a zahraničnej politiky. V skutočnosti znamenal začiatok úplne novej etapy vo vývoji Uzbekistanu. To je možné vidieť v nasledujúcom.

Po prvé, bola vypracovaná solídna a vedecky a prakticky účinná stratégia rozvoja štátu a spoločnosti;

Po druhé, spustil sa mechanizmus sociálneho a ekonomického rozvoja vo všetkých sférach;

Po tretie, hlava krajiny je príkladom energickej a energickej činnosti;

Po štvrté, na najvyššej úrovni je zabezpečená neustála kontrola plnenia cieľov a zámerov;

Po piate, vykonáva sa kompetentná a efektívna personálna politika.

Tieto aspekty sú dôležitými komponentmi, ktoré určujú aktívny rozvoj Uzbekistanu v posledných rokoch.
Treba povedať ešte jednu vec. Priamy dialóg medzi prezidentom a ľuďmi umožňuje vytvárať v spoločnosti dôveru a atmosféru vzájomného porozumenia.
Politická dôslednosť a záväzok prezidenta Shavkata Mirziyoyeva k systémovému riadeniu sa odrážajú v stratégii rozvoja Nového Uzbekistanu na roky 2022-2026. Sedem v ňom definovaných smerov pokrýva všetky sféry života a činnosti štátu a spoločnosti. Politika hlavy krajiny teda vzbudzuje dôveru v budúcnosť, šťastnú budúcnosť ďalších generácií v uzbeckom ľude.

Iniciatívy hlavy štátu odrážajú sny a túžby, záujmy a túžby ľudí. Na základe toho môžeme povedať: v modernej histórii Uzbekistanu sa začala éra tretej renesancie, ktorej charakteristickou črtou je zjednocovanie ľudí okolo národných záujmov. V dôsledku toho sa vytvára nový duchovný a sociálny obraz Uzbekistanu.

Stratégia rozvoja je navrhnutá na päť rokov, ale bude slúžiť ako základ rozvoja na niekoľko desaťročí dopredu. A výsledky realizácie cieľov a zámerov definovaných v programovom dokumente je možné vidieť v nasledujúcom.

Po prvé, pri dosahovaní úspechu v štátnej a verejnej výstavbe; transformácie uskutočnené s prihliadnutím na moderné požiadavky a tisícročné tradície uzbeckej štátnosti.

Po druhé, pri prechode na novú etapu obnovy súvisiacej so zabezpečením právneho štátu a reformou súdnictva a právneho systému. Tu je dôležité revidovať existujúce zákony a koordinovať sa s potrebami spoločensko-politickej obnovy. Keďže sa Uzbekistan aktívne začleňuje do procesov globalizácie a prejavuje veľký potenciál v riešení globálnych problémov ako dôležitý predmet medzinárodných vzťahov, je potrebný taký systém tvorby a prijímania zákonov, ktorý určite zohľadní názory a návrhy ľudí.

Náš veľký predok Abu Nasr Farabi pred tisíckami rokov povedal: “Dobré zákony pochádzajú z dobrých tradícií.” Vyžaduje si to radikálnu reformu súdnej moci založenú na tradíciách a zvykoch ľudí.


Po tretie, pri riešení dnešných problémov súvisiacich s rozvojom a liberalizáciou ekonomiky v podmienkach trhových vzťahov. Tu je hlavnou úlohou zvyšovanie úrovne blahobytu strednej vrstvy, ktorá tvorí väčšinu obyvateľstva, prostredníctvom znižovania podielu štátu na ekonomike, ochrany vlastníckych práv a oprávnených záujmov vlastníka, komplexným posilňovaním úloha vlastníka, podpora malých podnikov a súkromného podnikania. Vychádzajúc zo základného zmyslu rozvoja ekonomiky je potrebné prijímať opatrenia na neustálu modernizáciu jej popredných odvetví, všemožné posilňovanie makroekonomickej stability a prehlbovanie štrukturálnych zmien.

Po štvrté, v rozvoji sociálnej sféry. Človek prichádza na svet, aby si užil všetky príležitosti na plnohodnotný život. Musí realizovať všetky sny, predstavy a priniesť sebe i spoločnosti maximálny úžitok. Položenie univerzálnych hodnôt a potrieb do základov Stratégie rozvoja svedčí o posilnení úlohy ľudí v rozhodovacom procese.

Po piate, každá spoločnosť má záujem o mier a stabilitu. Toto pravidlo sa stáva ešte aktuálnejším v 21. storočí, v období vyostrenia globálnych problémov. Naším najväčším úspechom je, že v podmienkach existencie náboženského extrémizmu a fundamentalizmu, deštruktívnych síl, ktoré sa snažia vytvárať hrozby pre medzietnickú harmóniu, sa Uzbekistan stal fenoménom náboženskej tolerancie a medzietnickej harmónie. Teraz sa od nás vyžaduje zachovanie tohto dedičstva, posilnenie ideologickej imunity v srdci každého občana a zvýšenie duchovnej a vzdelanostnej úrovne.

Zahraničná politika Uzbekistanu je zameraná na udržiavanie a posilňovanie vzájomne výhodných, dôveryhodných, zdravých a rovnocenných vzťahov so zahraničím. To naznačuje, že náš štát je vybudovaný na humánnych myšlienkach. A Stratégia rozvoja vyzýva na zvýšenie týchto hodnôt na novú úroveň založenú na nových historických podmienkach.

V Uzbekistane sa tak začalo nové obdobie rozvoja zamerané na dosiahnutie konkrétnych cieľov, ktoré spĺňajú požiadavky stratégie obnovy.
Nový Uzbekistan sa stáva realitou. My a celá svetová komunita si to hlboko uvedomujeme v pre nás najjasnejší a najdrahší sviatok – Deň nezávislosti. Vznešené ideály nášho prezidenta sú stelesnené v Uzbekistane, ktorý naberá na sile a usiluje sa o veľké ciele pri realizácii túžob nášho ľudu, kráčajúc cestou prosperity a pokroku.

Okil Salimov, akademik

Vedec a pedagóg (24. decembra 1928). Narodil sa v hlavnom meste Uzbekistanu Taškente, sovietsky stranícky a vedecký manažér. V rokoch 1983 – 1986 bol predsedom Najvyššieho sovietu Uzbeckej sovietskej socialistickej republiky. Autor 7 monografií a učebníc v oblasti automobilového priemyslu a strojárenstva, 200 vedeckých článkov. Je doktorom technických vied. Pracoval vo funkcii Taškentského inštitútu inžinierov zavlažovania a mechanizácie poľnohospodárstva.