V Moskve sa rozlúčili s Michailom Gorbačovom

MOSKVA – Slávnostná rozlúčka s exprezidentom ZSSR Michailom Gorbačovom sa skončila v ruskej metropole, informuje o tom agentúra  RIA Novosti.

Civilná spomienková bohoslužba sa konala v Sieni stĺpov v Dome odborov v Moskve . S posledným vodcom ZSSR sa prišli rozlúčiť jeho príbuzní, spolupracovníci, politici, zahraniční diplomati a úradníci, ako aj ďalší občania.
Jedným z prvých, ktorí sa pred oficiálnym začiatkom ceremónie s Gorbačovom rozlúčili, bol podpredseda Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev. Politik položil k rakve kvety a vyjadril sústrasť rodinným príslušníkom exprezidenta ZSSR. Na ceremónii sa zúčastnil aj šéf Roskosmosu Jurij Borisov, ktorý Gorbačova označil za človeka, ktorý „naozaj zmenil svet“.
Medzi hosťami bol šéf Rossotrudničestva Jevgenij Primakov, poslanec Štátnej dumy Jevgenij Popov, bývalý ombudsman pre ľudské práva Vladimir Lukin, politik Grigorij Javlinskij, predseda strany Jabloko Nikolaj Rybakov. Okrem toho na spomienkovú slávnosť dorazila senátorka a vdova po Anatolijovi Sobčakovi Ľudmila Narusovová, dcéra prvého ruského prezidenta Borisa Jeľcina Tatyana Jumaševa a jej manžel, bývalý šéf prezidentskej administratívy Valentin Jumašev.
Na slávnosti sa zúčastnilo aj mnoho kultúrnych osobností, vrátane ľudovej umelkyne ZSSR Ally Pugačevovej, hudobníka Stasa Namina, skladateľa Viktora Drobyša, divadelného a filmového herca Artura Smolyaninova. Okrem toho sa s Gorbačovom prišli rozlúčiť novinári Svetlana Sorokina, Dmitrij Muratov a Vladimir Pozner.
Medzi zahraničnými hosťami spomienkovej slávnosti si všimli zástupcovia mnohých krajín vrátane veľvyslancov USA, Nemecka a Japonska. Jediným zahraničným lídrom, ktorý sa prišiel rozlúčiť, bol maďarský premiér Viktor Orbán. Politik položil kvety k rakve posledného sovietskeho vodcu a vyjadril sústrasť.
V sále bol aj veniec od ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý sa pre pracovnú vyťaženosť rozlúčil s Gorbačovom vo štvrtok. Prvý a posledný prezident ZSSR Michail Gorbačov zomrel 30. augusta po ťažkej a dlhotrvajúcej chorobe, mal 91 rokov. Politik bol pochovaný na Novodevičom cintoríne vedľa svojej manželky Raisy.
Nadácia Michaila Gorbačova 26. februára 2022 vyhlásila: “V súvislosti s ruskou vojenskou operáciou na Ukrajine, ktorá sa začala 24. februára, potvrdzujeme potrebu skorého ukončenia nepriateľských akcií a okamžitého začatia mierových rokovaní. Na svete nie je nič cennejšie ako ľudské životy. Rokovania a dialóg na základe vzájomného rešpektu a uznania záujmov sú jediným možným spôsobom riešenia najakútnejších rozporov a problémov. Podporujeme akékoľvek úsilie zamerané na obnovenie negociačného procesu.”
Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.