Čo týždeň dal: indexy na historických maximách

NEW YORK – Americké indexy sa počas týždňa obchodovali v oblasti historických maxím.

Avšak existujú náznaky, že sa výkonnosť americkej ekonomiky v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov zníži. Cena ropy v pondelok klesla o viac ako 2 % na trojtýždňové minimum, čím sa prehĺbila cenová strata z predchádzajúceho týždňa v dôsledku posilnenia amerického dolára a obáv, ohľadom nových obmedzení súvisiacich s koronavírusom v Ázii, najmä v Číne, ktoré by mohli spomaliť globálne oživenie dopytu po rope.

Negatívnou správou pre vyhliadky dopytu po rope bola aj skutočnosť, že banky z Wall Street ako sú  Goldman Sachs, JPMorgan a Morgan Stanley v pondelok znížili svoje prognózy čínskeho rastu po tom, čo sa rast exportu nečakane spomalil. Rally na americkom dolári, ktorá dosiahla takmer trojtýždňové maximum voči košu iných mien, tiež zavážila v cenách ropy po tom, čo piatkové správy z trhu práce Spojených štátov amerických prispeli k optimizmu ohľadom zotavovania sa ekonomiky rýchlejším tempom než sa očakávalo. Rýchlejšie ekonomické zotavenie by mohlo viesť ku skoršiemu sprísňovaniu menovej politiky zo strany Federálneho rezervného systému.

V utorok výkonnosť akcií z technologického sektora zaostávala za výkonnosťou ostatných sektorov. Pokles hodnoty akcií technologických spoločností v Spojených štátoch amerických odhalil pretrvávajúce obavy, či ekonomika dokáže fungovať aj pri nižších stimuloch a pri rastúcom výskyte prípadov nakazených koronavírusom. S&P 500 sa vyšplhalo na ďalšie historické maximum, zatiaľ čo Nasdaq 100 odmietol ďalší nárast a uzatváral utorkové obchodovanie v červených číslach.

V pondelok sa ku komentárom a ekonomickým ukazovateľom pridalo aj vyjadrenia prezidenta Fedu z Atlanty Raphaela Bostica, ktoré obchodníci analyzovali kvôli získaniu informácií o ďalších možných krokoch Federálnej rezervnej banky. S akciami na úrovni rekordov alebo blízko nich a pri mimoriadnych stimulačných opatreniach Bostic uviedol, že ďalší silný mesiac alebo dva s nárastom zamestnanosti by mali centrálnu banku presvedčiť k obmedzeniu nákupov aktív a Fed by mohol reagovať rýchlejšie ako sa pôvodne predpokladalo. Šírenie vysoko nákazlivej delty v kútoch sveta zároveň vyvolalo obavy, že by sa mohlo oživenie z pandémie vykoľajiť. Nové prípady koronavírusu v USA vzrástli na najvyššiu týždennú úroveň od začiatku februára, pričom úmrtnosť vzrástla najviac od decembra.

Ekonomická agenda prezidenta Joe Bidena urobila v stredu veľký krok vpred tým, že senát schválil rozpočtový rámec 3,5 bilióna dolárov, ale návrh zákona, ktorý otvára cestu k najväčšiemu rozšíreniu federálnych sociálnych výdavkov, okamžite odhalil rozdielne názory medzi demokratmi. Senátor Joe Manchin uviedol, že má vážne obavy z toho, že ďalšie vládne výdavky v hodnote niekoľkých biliónov dolárov môžu spôsobiť zvýšenie cien, čo by poškodilo domácnosti so strednými príjmami a zopakoval argumenty mnohých republikánov, že pokračujúca fiškálna podpora z Washingtonu spustí infláciu a podlomí ekonomiku. Progresívci však tvrdia, že 3,5 bilióna dolárov je minimum potrebné na programy zdravotnej starostlivosti, klímy a ďalšie. Demokrati plánujú zníženie daní pre strednú triedu vrátane predĺženia dočasného pandemického daňového bonusu na dieťa.

V piatok sa americké akcie držali blízko historických rekordov. Avšak počas dňa spôsobili na trhoch mierne oslabenie piatkové dáta o spotrebiteľskom sentimente. Predbežný odhad ukázal, že spotrebiteľský sentiment Michiganskej univerzity v USA sa v auguste znížil na hodnotu 70,2 bodu z 81,2 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Pričom išlo o najnižšiu hodnotu od decembra 2011. Spotrebitelia sa domnievajú, že výkonnosť ekonomiky sa v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov zníži. K zhoršenie spotrebiteľského sentimentu a ekonomických vyhliadok na najbližšie mesiace prispelo aj rastúce množstvo prípadov koronavírusu.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku miera inflácie spotrebiteľských cien v USA, ktorá za mesiac júl zaznamenala medziročný rast o 5,4 %, čo bolo mierne nad očakávaniami trhu, ktoré boli nadstavené na 5,3 %. K nárastu inflácie prispieva aj opätovné otvorenie ekonomiky a pokračujúce obmedzenia dodávok.

Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, klesol tretíkrát za sebou na úroveň 375 tisíc, čím sa blíži k pandemickému minimu 368 tisíc, ktoré bolo dosiahnuté na konci júna. Ukazovateľ ekonomického sentimentu ZEW pre Nemecko klesol v auguste 2021 o 22,9 bodu na 40,4 bodu, čo je najnižšia úroveň od novembra a hlboko pod očakávaniami trhu, ktorý počítal s 56,7 bodmi. Nemecká spotrebiteľská inflácia zaznamenala v júli medziročne rast o 3,8 %, čo bolo v súlade s očakávaniami.

Tomáš Ferech,  Dealing desk

Capital Markets, o. c. p. a. s. www.capitalmarkets.sk; www.mnyman.eu

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: +0,71 %

DOW JONES: +0,87 %

NASDAQ: -0,09 %

DAX: +1,37 %

Euro Stoxx 50: +1,32 %

NIKKEI: +0,90 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500: +18,95%

DOW JONES: +16,04 %

NASDAQ: +15,01 %

DAX: +16,46%

Euro Stoxx 50: +19,06 %

NIKKEI: +1,94 %