Tesla obvinila programátora Chatilova, bráni sa

NORTHERN CALIFORNIA –  Spoločnosť Tesla, výrobca elektrických vozidiel, obvinila svojho bývalého zamestnanca z krádeže utajovaných skutočností. Informuje o tom CNBC s odvolaním sa na elektronickú databázu federálneho súdu Northern District of California.

Softvérového inžiniera Alexa Chatilova obvinili z krádeže obchodného tajomstva a porušenia zmluvy. V žalobe sa neuvádza, ktorej krajiny je občanom. Špecialista je údajne známy aj pod menom Alex Tilov a Sabir Chatilov. Žije v San Brune v Kalifornii.

Do práce ho prijali koncom decembra 2020. Žaloba hovorí, že na tretí pracovný deň začal Chatilov do svojho cloudového úložiska Dropbox kradnúť súbory a skripty napísané v programovacom jazyku Python; celkovo ukradol asi 26 tisíc súborov. Tesla tvrdí, že tieto informácie môžu konkurentom objasniť, „ktoré systémy považuje Tesla za dôležité a cenné pre automatizáciu“. Spoločnosť ho obvinila aj zo snahy zakryť stopy odstránením dôkazov, keď s ním začala pracovať bezpečnostná služba.

Samotný programátor uviedol, že súbory boli omylom v cloude. V rozhovore pre The New York Post uviedol, že sa chystá vytvoriť záložnú kópiu priečinka na svojom počítači a omylom ho umiestnil do cloudového úložiska. “V tomto priemysle pracujem asi 20 rokov a viem, čo sú dôverné dokumenty Nikdy som sa k nim neskúšal dostať alebo ich ukradnúť,” uviedol Chatilov. Na druhej strane Tesla trvá na tom, že skripty, ktoré nahrala, nemajú nič spoločné s jej povinnosťami. Chatilova prepustili začiatkom januára.

Nie je to prvýkrát, čo spoločnosť Tesla žalovala alebo obvinila bývalých zamestnancov z krádeže obchodného tajomstva. Napríklad v decembri 2020 vyšlo najavo, že bývalý inžinier spoločnosti Martin Tripp zaplatí americkému výrobcovi elektromobilov 400 000 dolárov za odhalenie utajovaných skutočností, ktoré boli pri práci v spoločnosti obchodným tajomstvom. Potajomky kontaktoval novinárov a povedal im, že spoločnosť Elona Muska nebude schopná splniť verejne stanovený cieľ, ktorým je výroba 5 000 elektrických vozidiel Model 3 týždenne. Taktiež uviedol, že Tesla pri výrobe používa chybné batérie, čo viedlo k poklesu zásob spoločnosti.