Miller: Európa chýba plyn v zásobníkoch na zimu

MOSKVA – Spotové ceny plynu v Európe by mohli opäť vytvoriť nové rekordy. Ďalší nárast cien palív dovolil šéf Gazpromu Alexej Miller, uvádza agentúra TASS.

Poznamenal, že európsky plynárenský priemysel zaostáva v miere vtláčanie plynu do zásobníkov o 22,9 miliardy metrov kubických a to rozhodne nie je možné dohnať pred nástupom zimnej sezóny. Miller predpokladá, že Európa „vstúpi do zimy s deficitom – jedinou otázkou je, s akým objemom deficitu“. Aj napriek cenovým rekordom v Európe dodávky paliva idú na ázijský trh, ktorý zostáva stále atraktívnejší, uviedol šéf Gazpromu.

Miller dodal, že konkurenčnou výhodou Gazpromu je jeho schopnosť dramaticky zvýšiť produkciu. Spoločnosť má podľa neho dodatočnú kapacitu v prípade špičkového dopytu po takmer 150 miliardách kubických metrov plynu.

Podľa Európskej komisie sú zásobníky plynu v EÚ v súčasnosti naplnené na 70 percent, v porovnaní s 82 percentami pred rokom.

Výmenná hodnota zemného plynu na aukcii 15. septembra stúpla nad 900 dolárov za tisíc metrov kubických. Potom však cena začala prudko klesať a 16. septembra predstavovala 749 dolárov za tisíc metrov kubických.

Predtým tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrija Peskova uviedol, že rast cien plynu v Európe nemá s Ruskom nič spoločné. Dodal tiež, že spustením plynovodu Nord Stream-2 bude situácia vyrovnaná.

Asi 40 poslancov Európskeho parlamentu zaslalo Európskej komisii list, v ktorom žiadalo vyšetrovanie Gazpromu kvôli rekordnému nárastu cien plynu. Píše o tomto TASS s odvolaním sa na zdroj. Politici z Poľska a pobaltských štátov žiadajú prešetriť kroky spoločnosti z pohľadu protimonopolných predpisov EÚ, ktoré údajne viedli k prudkému nárastu nákladov na plyn.

Fotografie: www.gazprom.com