V Kirgizsku lumpi rabovali bane dolujúce zlato

V Kirgizsku lupiči rabovali ložisko zlata Džeroj spoločnosti Alliance Altyn. Asi 500 ľudí podnik podpálilo a vyplienilo, píše Interfax.

Spoločnosť podľa časopisu Economist.kg pozastavila prácu, kým sa situácia nestabilizuje, a zamestnancom umožnili ísť domov. Džeroj je druhé najväčšie ložisko zlata v Kirgizsku. Na poli Žamgyr sa miestni obyvatelia pokúsili zaistiť zamestnancov ako rukojemníkov a vyhrážali sa im represáliami.

Predtým v Biškeku sa dav pokúsil preniknúť do kancelárie firmy Kirgizaltyn, najväčšej spoločnosti na ťažbu zlata v Kirgizsku. Dozorcovia odrazili útok pomocou ostražitých. V regióne Naryn bolo zablokované ložisko uhlia, čo vyvolalo hrozbu narušenia vykurovacej sezóny. Medená baňa Bozymčak pozastavila prevádzku po invázii miestnych obyvateľov.

Obyvatelia zistilo, že bankomaty v Kirgizsku prestali fungovať, peniaze sa z nich nedali vyberať. Ako vysvetlil prezident Únie bánk v Kirgizsku Anvar Abdraev, stalo sa tak z bezpečnostných dôvodov.

Situácia v Kirgizsku začala vrieť  v októbri 2020. Protesty sa začali po posledných parlamentných voľbách a do 24 hodín sa zmenili na nepokoje. Demonštranti boli rozptýlení vodnými delami, slzným plynom a granátmi blesku. Nové voľby v republike by sa mali konať do dvoch týždňov.