Index S&P 500 dosiahol v piatok rekordné maximum

NEW YORK – Americký akciový trh v tomto týždni smeroval k najlepšiemu týždňu od apríla. Obchodníci akumulovali kapitál v spoločnostiach, ktoré boli zväčša spojené s oživením najväčšej ekonomiky sveta.

Na konci týždňa mohli investori sledovať niekoľko makroekonomických správ, ktoré ovplyvnili piatkové obchodovanie. Tieto správy ukázali, že výdavky na osobnú spotrebu v máji stagnovali, zatiaľ čo pozorne sledované dáta o  inflácii naďalej stúpali. Inflácia bola v piatok v  popredí pozornosti investorov, zatiaľ čo najnovšie údaje o výdavkoch na osobnú spotrebu (PCE) ukazujú, že miera základnej inflácie stúpla v máji menej, ako sa očakávalo. Core PCE, ktorý je menej volatilnou mierou cenového indexu PCE vylučujúci volatilnejšie a sezónnejšie ceny potravín a energií medziročne vzrástol o 3,4 %, nad 2 % flexibilný cieľ Fedu. Prezident federácie Minneapolis Neel Kashkari v piatok uviedol, že niektoré zvýšenia cien budú pravdepodobne dočasné.

V tomto týždni došlo k oznámeniu predbežnej dohody amerického prezidenta Joea Bidena so skupinou republikánskych a demokratických senátorov ohľadom jeho plánu infraštruktúry. Ohlásil predbežnú dohodu so skupinou demokratických a republikánskych senátorov o pláne infraštruktúry vo výške 579 miliárd dolárov. Uviedol, že vytvorí milióny pracovných miest pri plnení hlavnej časti jeho ekonomickej agendy. Podľa slov amerického prezidenta sa skupina senátorov, ktorá rokovala celé týždne medzi sebou a s Bielym domom spojila s cieľom uzavrieť dohodu, ktorá vytvorí milióny amerických pracovných miest a zmodernizuje americkú infraštruktúru. Hodnota plánu je počas ôsmich rokov 1,2 bilióna dolárov, z čoho nové výdavky predstavujú 579 miliárd dolárov.

Prezident Federálnej rezervnej banky v Atlante Raphael Bostic v stredu uviedol, že by sa centrálna banka mala rozhodnúť v najbližších mesiacoch spomaliť svoje nákupy aktív. Pripustil možné zvýšenie úrokových sadzieb už v roku 2022 v reakcii na rýchlejšie než očakávané oživenie ekonomiky z Covid-19. Fed minulý týždeň zverejnil ekonomické projekcie, ktoré ukazujú, že si 13 z 18 účastníkov politicko-federálneho výboru pre voľný trh myslelo, že by bolo pravdepodobne vhodné začať so zvyšovaním úrokových sadzieb zo súčasných úrovní, ktoré sa nachádzajú blízko nuly.

V piatok rástli na Wall Street akcie z bankového sektora po tom, čo Fed oznámil, že veľké banky prešli posledným stresovým testom a už nebudú čeliť obmedzeniam z pandemickej éry na spätný nákup akcií a vyplácanie dividend.

Ceny ropy sa v piatok tlačili vyššie a smerovali k ďalšiemu pozitívnemu týždňu, pretože obchodníci zostali pred budúco týždňovým stretnutím najväčších producentov ropy optimistickí, ohľadom vyhliadok na oživenie dopytu. Za rastom ceny ropy stojí aj prudké zvyšovanie jej spotreby v hlavných svetových ekonomikách. Tento zvýšený dopyt možno badať najmä v USA, Európe a častiach Ázie. Podľa spoločnosti Citigroup Inc. môže globálny dopyt po rope do augusta prekročiť rekordných 100,8 miliónov barelov denne, ktoré sa dosiahli naposledy v auguste 2019.

Kryptomeny v tomto týždni zažívali pokles. Cena Bitcoinu sa v utorok prepadla až pod hodnotu 30 tisíc dolárov. Naposledy bola pod touto hranicou v januári tohto roka. Spolu s Bitcoinom klesal takmer celý trh kryptomien. V priebehu posledných siedmich dní sa niektorým  z kryptomien podarilo stratiť aj viac než polovicu svojej hodnoty. Za jeden z hlavných dôvodov  poklesu sa považujú nové prísne reštrikcie v Číne, ktoré vchádzajú do platnosti. V Číne sa doteraz ťažilo približne 65 % celosvetového množstva Bitcoinu, niektoré odhady ukazujú dokonca vyššie percento. Pokles ceny urýchľujú aj margin calls, ktoré dostávajú obchodníci, ktorý pri nákupe kryptomien využívali páku. V prípade ak nedoplnia maržu na svoj účet, obchody sú uzavreté a objem predajných pokynov sa ďalej nabaľuje.

Tento týždeň sme mohli opäť vidieť niekoľko zaujímavých hospodárskych výsledkov. Medzi jedny z najzaujímavejších patrili výsledky spoločnosti Nike, ktorá prekonala odhady analytikov v tržbách o 11,69 % a v upravenom zisku na akciu o 85,03 %. Akcie tejto spoločnosti po oznámení výsledkov prudko rástli a ich cena sa dostala až na historické maximá.

Ako uzavreli svetové akciové indexy piatkové obchodovanie?

S&P 500:  +0,33 %

DOW JONES:  +0,69%

NASDAQ:  -0,06%

DAX:  +0,12 %

Euro Stoxx 50: -0,04 %

NIKKEI:  +0,66 %

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:  +2,74 %

DOW JONES: +3,44 %

NASDAQ:  +2,35 %

DAX: +1,04 %

Euro Stoxx 50: +0,91 %

NIKKEI: +0,35 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom za obdobie jedného roka?

S&P 500: +13,97 %

DOW JONES: +12,51 %

NASDAQ: 11,42 %

DAX: +13,77 %

Euro Stoxx 50: +15,99 %

NIKKEI: +5,91 %

Capital Markets, o. c. p., a. s.