Country Garden sa vyhne zlyhaniu dlhopisov

PEKING – Čínsky developer Country Garden Holdings Co. získala súhlas od veriteľov na predĺženie splatnosti dlhopisov v jüanoch.

To pomohlo vyhnúť sa prvému zlyhaniu spolanosti dlhopisov, alebo defaultu, a prinieslo určitý oddych v kríze likvidity, ktorá otriasla finančnými trhmi v krajine.

Spoločnosť získala dostatočnú podporu pri hlasovaní za predĺženie platieb na nesplatenú istinu 3,9 miliardy juanov (537 miliónov amerických dolárov) do roku 2026.

Podľa dokumentov dostala Country Garden aj súhlas na pridanie ochrannej lehoty v trvaní 40 kalendárnych dní. Samostatné návrhy malej skupiny držiteľov vyhlásiť cenný papier za nesplatený v dôsledku nedávneho zníženia ratingu a zaplatiť v plnej výške pri splatnosti neboli prijaté.

Čínska dlhová kríza v oblasti nehnuteľností trvá už štvrtý rok a procesy s Country Garden, bývalým najväčším developerom nehnuteľností v krajine, sa ani zďaleka neskončili. Pre developera, ktorého celkové záväzky sú približne 187 miliárd dolárov, sa črtajú nové splatnosti dlhov. Spoločnosť musí zaplatiť celkovo 22,5 milióna dolárov na kupónoch počas obdobia odkladu, ktoré sa končí 5. až 6. septembra, inak riskuje zlyhanie. Trhy boli otrasené, keď spoločnosť minulý mesiac zmeškala pôvodný termín na tieto platby, a čínske dolárové dlhopisy, väčšinou vydané stavebnými robotníkmi, klesli na najnižšiu úroveň v tomto roku.

Developer, ktorý vedie jedna z najbohatších žien v Číne, Yang Huiyan, je dôležitý pre ekonomiku krajiny kvôli svojej veľkosti, s viac ako 3 000 bytovými projektmi v malých mestách a približne 70 000 zamestnancami.