Kríza lodnej dopravy ohrozenie námorníkov

NEW YORK – Najhoršia kríza lodnej dopravy za posledné desaťročia ohrozuje svetový obchod. Bloomberg zistil desiatky porušení pracovných kontraktov, ktoré ohrozujú bezpečnosť námorníkov.

Takmer 20 percent z 1,6 milióna námorníkov na svete je uviaznutých na lodiach a niekoľko mesiacov nemôže vystúpiť z paluby. Desiatky z nich v rozhovore pre agentúru Bloomberg uviedli, že sa nachádzajú v zložitej situácii: ich zmluvy vypršali a platy meškajú viac ako dva mesiace. Námorníci nemôžu dostať lekársku pomoc. Na jednej z lodí kapitán zomrel na infarkt, posádka držala mŕtvolu v mrazničke takmer dva týždne.

„Toto je najkrutejšia situácia na lodi a posádke, akú som za posledné desaťročia videl,“ uviedol Andrew Kinsey, hlavný konzultant pre námorné riziká, Allianz Global Corporate & Specialty. V najlepšom prípade sa podľa neho očakávajú oneskorenia dodávky. Spoločnosti sa snažia vrátiť námorníkov na breh, ale veľa prístavov zakázalo zmeny posádky. Zo 123 obchodných prístavov v rôznych krajinách 45 z nich prestalo umožňovať kvôli pandémii koronavírusov.

Chaos v priemysle bude mať mimoriadne negatívny vplyv na globálnu ponuku, pretože podľa Svetovej konferencie OSN o obchode a rozvoji sa asi 80 percent svetového obchodu s tovarom uskutočňuje vodou.