E. Phelps: tri revolúcie nevyhnutné pre ekonómiu

Západ je v kríze, rovnako ako jeho hospodárstvo. Návratnosť investícií je mizerná. Pre väčšinu ľudí mzdy a príjmy vo všeobecnosti stagnujú, uviedol laureát Nobelovej ceny ceny za ekonómiu Edmund Phelps. Podľa jeho názoru svetové hospodárstvo potrebuje tri revolúcie, ktoré mu stále odporuje. Napísal to na portáli Project Syndikate.

Prvá sa týka nepretržitého ignorovania nedokonalého poznania. V medzivojnovom období začali Frank Knight a John Maynard Keynes radikálnym doplnkom k ekonomickej teórii. Kniha Knighta rizika, neistota a zisk (1921) a Keynesove úvahy v knihe všeobecná teória zamestnanosti, úroku a peňazí(1936) tvrdia, že neexistuje žiadny dôvod – a nemôže existovať – ​​pre modely zvažované tvorcami politík, ako správne modely pre rozhodovanie. Knight predstavil neistú budúcnosť, Keynes dodal nedostatok koordinácie. Avšak nasledujúce generácie ekonomických teoretikov všeobecne ignorovali tento prelom.

Po druhé, stále ignoruje teória nedokonalých informácií. V tom, čo sa stalo známe ako zborník Phelpsa, knih aMikroekonomické základy zamestnanosti a teória inflácie, sme odhalili fenomén, ktorý ekonómovia prehliadli. Prehodnotenie miezd zamestnancami mimo ich miest znamená nadmerné mzdy, čo vedie k neobvykle vysokej miere nezamestnanosti; podhodnotenie vedie k nižším mzdám a následne k neobvykle nízkej miere nezamestnanosti. Keď pracovníci stratia svoju prácu, povedzme, v Appalačsku, nemajú tušenie, aký bude ich plat mimo ich sveta, a ako dlho môžu hľadať zamestnanie; preto môžu zostať nezamestnaní niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov. Toto je nedostatok informácií, nie “asymetrická informácia”.

Okrem toho zborník vidí každého účastníka hospodárstva ako spoliehajúca sa len na seba, založenú na jeho chápaní situácie, ako to opísal Pinter a čo je najlepšie z toho, čo môžeme, ako hovoril Voltaire. Ale teoretici z Chicagskej univerzity vytvorili mechanický model miesta, v ktorom je nezamestnanosť jednoducho trecí a preto dočasná – takzvaný ostrovný model. V dôsledku toho sa zatiaľ neprijala informačná revolúcia.

Poslednou vážnou výzvou je úplné vynechanie hospodárskej dynamiky z ekonomickej teórie. Hoci ekonómovia dospeli k záveru, že na západe došlo k masívnej recesii, väčšina z nich neposkytuje žiadne vysvetlenie. Iné, spoliehajúc sa na skorú prácu Schumpeterovej práce o inováciách v klasickej knihe z roku 1911 Teória ekonomického vývoja, dospeli k záveru, že tok objavov vedcov a výskumníkov sa nedávno znížil na minimum. Schumpeterova teória bola založená na jasnom predpoklade, že masy ľudí v ekonomike nemajú vynaliezavosť. Pozoruhodá je jeho poznámka, že sa osobne nestretol s podnikateľom, ktorý by mal originálny nápad.

Bol to výnimočný predpoklad. Možno tvrdiť, že Západ, ako ho poznáme – moderný svet, možno povedať – začal s veľkým vedcom Pico della Mirandola, ktorý tvrdil, že všetko ľudstvo má tvorivý potenciál. A problémy mnohých iných mysliteľov – Celliniho ambícia, Lutherov individualizmus, Cervantesov vitalizmus a osobný rast Montaigne – viedli ľudí k využitiu ich tvorivosti. Hume neskôr zdôraznil potrebu predstavivosti a Kierkegaard zdôraznil prijatie neznámeho. Filozofi devätnásteho storočia, ako napríklad William James, Friedrich Nietzsche a Henri Bergson, prijali neistotu a tešili sa novým.

Keď dosiahli kritický objem, tieto hodnoty viedli k národným inováciám v rámci pracovnej sily. Fenomén inovatívnych inovácií od rôznych ľudí pracujúcich v rôznych odvetviach bol prvýkrát preskúmaný americkým historikom Waltom Rostowom v roku 1952 a živo a volumetricky opísaný britským historikom Paulom Johnsonom v roku 1983. Hovoril som o jeho pôvodoch v knihe z roku 2013, Mass Prosperity.

A nebolo vôbec jasné, že Schumpeterova práca by bola zahrnutá do ekonomickej teórie. Ale keď Robert Solow z Massachusetts Institute of Technology prezentoval svoj model rastu, všeobecne sa priznalo, že “rýchlosť technologického pokroku”, ako ho nazval, bola pre ekonomiku exogénna. Takže myšlienka, že ľudia – dokonca aj obyčajní ľudia, ktorí pracujú vo všetkých odvetviach – majú fantáziu na vytvorenie nových produktov a nové metódy neboli brané do úvahy. A keby sa o tom diskutovalo, bolo by to zamietnuté. Dynamická revolúcia v ekonomickej teórii bola zastavená.

Avšak v podmienkach výrazného spomalenia a poklesu úrovne spokojnosti s prácou existuje šanca zaviesť dynamiku do ekonomického modelovania. A robia to mimoriadne dôležité. Dôležitosť pochopenia nových stagnujúcich ekonomík vyvolala pokus o začlenenie imaginácie a tvorivosti do makroekonomických modelov. Desať rokov alebo viac som sa pokúsil dokázať, že sme nedokázali pochopiť symptómy pozorované v západných krajinách, kým nevytvoríme a netestujeme konkrétne hypotézy o zdrojoch alebo pôvodoch dynamiky.

Tento teoretický vývoj nám dáva nádej na vysvetlenie nielen pomalého rastu celkového faktora produktivity, ale aj poklesu spokojnosti s prácou. Amerika sa znova nemôže stať Amerikou, Francúzsko sa znova nestane Francúzom a Británia sa znova nestane Veľkou Britániou, kým ich ľudia znova nezmýšľajú o najlepších spôsoboch, ako niečo urobiť a cítiť sa inšpirovaní, a to na ceste k neznámu.

Edmund Phelps je nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiku v roku 2006, vedúci Centra pre kapitalizmus a spoločnosť na Columbijskej univerzite.