Ruská federácia obnoví železničnú sieť na Kube

Rusko modernizuje železničnú sieť Kuby, uviedol podpredseda vlády Ruskej federácie Jurij Borisov po stretnutí bilaterálnej medzivládnej komisie.

Podľa úradníka sú náklady na tento projekt takmer 2 miliardy EUR a v priebehu siedmich rokov budú mať “kľúčový význam” pre hospodárstvo Kuby. “V blízkej budúcnosti dosiahneme konkrétnu implementáciu,” dodal Borisov.

Okrem toho sa Moskva a Havana dohodli na komplexnej modernizácii energetickej infraštruktúry, povedal podpredseda vlády. Tento projekt je navrhnutý na obdobie do roku 2030. Program zvýši efektívnosť kubánskej energetickej infraštruktúry a zníži závislosť krajiny od dodávok ropy.

Okrem toho Moskva pomôže obnoviť flotilu kubánskeho leteckého dopravcu, čo sa môže stať v roku 2019, dodal Borisov. Na ostrove sa objaví aj servisné stredisko pre civilné lietadlá.

Kuba je najväčším dovozcom ruských civilných lietadiel v Latinskej Amerike uvedených v osvedčení o makrofinančnej pomoci. Flotily dopravcu pozostávajú z lietadiel An-158, Il-96 a Tu-204.

V roku 2017 vzrástol obrat Moskvy a Havany o 17%, povedal prezident Vladimir Putin minulý rok. Ale v absolútnom vyjadrení “sú to stále mierne ukazovatele obratu,” poznamenal. Podľa federálnej colnej služby obchod dosiahol 290 miliónov dolárov. Rusko dodáva pre Kubu aj ropu a ropné produkty.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.