Monthy Pyton Flying Circus vynašiel ministerstvo svižnej chôdze, gumáky a hrnce na papriky

LONDÝN – Dnes uplynulo päťdesiat rokov od chvíle keď presne 5. októbra 1969 BBC odvysielala prvý diel britského komediálneho seriálu Monthy Pytonov lietajúci cirkus. Považujú sa za piekopníkov absurdného televízneho humoru. Povedzme si na čom sa ľudia mohli zasmiať.

Ministerstvo svižnej chôdze, niekedy prekladané aj ako Ministerstvo hlúpej schôdze, Muž s magnetofónom v nose, Kráĺovská filharmónia na záchode, Ako od seba rozoznať rôzne časti tela. Čo scénka tak skutočne cirkus a zábava.

Toto sú členovia skupiny v abecednom poradí: Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones aMichael Palin.

Za “siedmeho Pythona” ju niekedy , predovšetkým členovia skupiny, označovali herečku Carol Clevelandová , ktorá často hrala ženské postavy v scénkach Lietajúcom cirkuse i celovečerných filmoch.

Medzi hlavné postavy patrilo nasledovných chatakteristických osôb, alebo skupín osôb:

“Je to” muž (Palin), trosečník typu Robinson Crusoe s roztrhnutými odevmi a dlhým, neporušeným bradou, ktorý sa objaví na začiatku programu. Často je videný pri vykonávaní dlhej alebo nebezpečnej úlohy, napríklad pádu z vysokého, zubatého útesu alebo počas behu míňovým poľom na veľkú vzdialenosť k fotoaparátu. Pred niektorými scénkami hovorí „Je to …“ a nasleduje strih.

Hlásateľ kontinuity BBC (Cleese), ktorý sedí za stolom v často nevhodných miestach ako sú les, či pláž. Najznámejší je jeho výrok, “A teraz o niečom úplne inom”. Tá sa stala kľúčovým výrokom celého seriálu.  Vyŕok bol skrátený na “A teraz…” a kombinoval sa so slovom “Toto…”.

Gumbys, alebo slovensky gumáky, tupá skupina rovnako, ktorí nosia gumené čižmy, nohavice ktoré majú takú dĺžku, ako keby ich krajčír meral v jarku, gumenné traky, tričká  Fair Isle, biele košele s vyhrnutými rukávmi, fúzy ako zubná kefka, vreckovky s uzlíkmi nasadené na hlavu. Taký bol v tých ćasoch stereotyp anglickej robotníckej triedy na dovolenke.  Vždy stoja zhrbení, hovoria pomaly, hlavným, chrapľavým hlasom, ktorý preruśujú stony a vrčanie.

Rytier so živou sliepkou, (Gilliam), ktorý ju bije po hlave keď hovorí niečo hlúpe.

Nahý organista. Túto postavu hral Gilliam a potom Jones. Pred niektorými scénkami hral fanfáru. Naprríklad pre tou ktorá vysmievala “Predaj roka”. Táto persona bola pomenovaná slovom”Onan” a hlavnou postavou v scénke “Vyderanie”.

Hrnce na papriku. To sú śkreiakjúce ženy v domácnosti stredného veku, ktoré hrajú pytónov v mäkkých čiapkách. Ich surrealistické diskusie nemajú zmysel.  Mali mená Mrs. Scum, Mrs. Non-Gorilla, Mrs. Thing, Mrs. Entity, or the duo Mrs. Premise and Mrs. Conclusion. Paprika znemanala to, že tvorcovia tým chceli povedať, že typická postava britskej ženy v strednom veku má formu papriky.

Scénky prerušovali krátke čierno-biele zábery žien stradnéhoho veku. Sedeli v auditóriu a tlieskali. Film prevzali tvorcovia Inštitútu žien (The Women’s Institute).

Celkovo skupina natočila 45 dielov, rozdelených do štyroch sérií. Avšak diely neboli natočené v takom poradí, v akom boli vysielané.

Zo seriálu sa stali najznámejšími nasledovné výroky, ktoré zľudoveli.

  • Nikto nečaká španielsku inkvizíciu!
  • A teraz niečo úplne iné!
  • A teraz: Muž s magnetofónom v nose!
  • Moje vznášadlo je plné úhorov.
  • A teraz: Napoleon Bonaparte ako letecká katastrofa.
  • Dajte mi váš Lupinus!
  • Dnes sa zameriame na fenomén menom deja vu, ten zvláštny pocit, keď sa nám zdá, že sme to isté už skôr prežili … Dnes sa zameriame na fenomén menom deja vu, ten zvláštny pocit, keď sa nám zdá, že sme to isté už skôr prežili … Dnes sa zameriame na fenomén menom deja vu …
  • Nesmiete pred ním povedať slovo “matrace”, inak si dá cez hlavu papierový vrecúško.
  • Ospravedlňte prosím moju ženu. Možno je škaredá, hlúpa, stará, nepríjemná, nechutí, ale na druhej strane – (dlhá pauza) – prepáčte, na nič som neprišiel.
  • Čo vaša žena? Chcela fotečky? Drc DRC.
  • A teraz: Muž s Kolčava v hlave.
  • A teraz: Conrad Pooh a jeho tancujúce zuby.
  • Potom nakrútil svoj najslávnejší film Smrť v Benátkach o starnúcu buzna, ktorá ide chcípnout do Benátok.
  • Za libru nepokazím pointu tohto skeče!
  • Vitajte u hry picni si svoju buznu!

V češtine vyšla v roku 1999 v nakladateľstve Argo dvojdielna kniha Nič než slová , v ktorej sú prepísané scenáre všetkých dielov seriálu, mimo animovaných sekvencií . Do češtiny preložil “dvorný prekladateľ” Monty Python Petr Palouš .

Podľa scenára k filmu Monty Python a Svätý Grál sa hrá od roku 2005 muzikál Spamalot , v Čechách sa hrá v Plzni od roku 2010 a od apríla 2014 aj v Liberci . Od roku 2018 sa muzikál hrá tiež na hudobnej scéne Mestského divadla Brno

Komediálna skupina natočila aj štyri celovečerné filmy: A teraz niečo úplne odlišné. (And Now For Something Completely Different  1971) , Monty Python a Svätý Grál ( Monty Python and the Holy Grail –  1974 ), Monty Python: Život Briana ( Monty Python ‘s Life of Brian – 1979 ) a Monty Python: Zmysel života ( The Meaning of Life –  1983 ).

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.