Monthy Pyton Flying Circus má narodeniny – 50

LONDÝN – Presne pred pol storočím v BBC odvysielala prvý skeč skupiny britských humoristov Monthy Flying Circus. Členmi skupiny boli Graham Chapman, John Cleese Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin a Terry Gilliam.  

Lietajúci cirkus Montyho Pythona bola zábavná relácia britskej televíznej stanice BBC pozostávajúca zo skečov, ktoré tvorili členovia komediálnej skupiny Monty Python. Vysielala sa od 5. októbra 1969 a mala celkovo 45 epizód.

Súčasťou programu „Flying Circus Monty Python“ bolo množstvo inovatívnych techník v komediálnom žánri. Epizódy šou parodovali vtedajšiu televíziu, najmä BBC. Scény sa prerušovali šetričom obrazovky, čo bolo logo BBC. V scénkach bol aj dlhý šetrič obrazovky, kde namiesto televízneho moderátora v obleku a kravate vyliezol špinavý muž oblečený ako ragman alebo pustovník, ktorý síce chrčal. „Toto je …“

V neskorších epizódach sa v šetričoch obrazovky neustále objavovali nahý organista a John Cleese ako oznamovateľ pri stole. Niekedy sa okrem toho nachádzali aj ďalšie mikroplotičky; v niekoľkých epizódach sa kredity začali až v polovici epizódy. Hlavnou témou výstavy, znejúcou počas kreditov, bol vojenský pochod „Liberty Bell“ , vybrali do kvôli chytľavej melódii a skutočnosti, že jeho nahrávka bola verejne prístupná. Monthy Pyton Flying Circus pobúril katolícku cirkev scénkou Life of Brian.

Pre scénky bolo charakteristické to, že v scénkach nebola záverečná pointa. Končili sa absurdnými závermi. Scénku mohol ukončiť plukovník, ktorý bil po hlave ostatných sliepkou. V závere sa mohla objaviť postava a povedať: “A teraz niečo úplne iné.

Pre „Flying Circus“ bolo charakteristické, to že komici  hrali skupiny ženských rolí. Za najtalentovanejších v tejto oblasti sa považovali Terry Jones a Eric Idle. Keď sa od ženskej postavy vyžadovalo, aby bola viac sexuálne príťažlivá, túto úlohu zohrala pravidelná partnerka súboru Carol Cleveland, ktorá sa zúčastnila na väčšine epizód televíznych relácií a neskôr na ich koncertných predstaveniach a celovečerných filmoch. Prvým náčrtom jej účasti bola „Konzultantka problémov manželstva“.

V súčasnosti sa „Flying Circus Monty Pythona“ považuje za kultovú televíznu show. Mnoho populárnych skečov sa opakovane citovalo inými reláciami – najmä „Mrtvý papagáj“, „Pieseň dreva“, „Spam“, „Nudge Nudge“, „španielska inkvizícia“, „syrový obchod“, „ministerstvo svižnej chôdze“. a ďalšie.

Reláciu sponzoroval George Harrison, gitarita skupiny The Beatles.