Prvé strenutie Zelenského a Lukašenka v Žitomire

ŽITOMYR – Prezident Ukrajiny Vladimír Zelenskij a prezident Bieloruska Alexander Lukašenko sa po prvý raz stretli v Žitomire. Ekonomická hodnota kontraktov má hodnotu pol miliardy dolárov. Krajiny chcú vytvárať spoločné podniky napríklad v oblasti výroby rakiet.

Na tom, na čom sme sa dohodli to nielen platí, ale sa to bude aj robiť vyhlásil prezidnent Ukrajiny. Ako v minuloti povedal prezident Bieloruska, počas  vojenského konliktu z Ukrajiny do Bieloruska emigrovalo asi 600 000 ľudí. Lukašensko na stretnutí vyhlásil, že Ukrajina a Bielorusko nemajú hranice.

Lukašenko už skôr povedal, že ukrajinský prezident Vladimir Zelensky požiadal Minsku o podporu.

Dňa 31. júla 2019 Zelenskij a Lukašenko telefonovali a diskutovali o dvojstranných vzťahoch a situácii v Donbase.

Na poslednom stretnutí Zelenskij hovoril s bieloruským prezidentom podrobne o situácii v Donbassu a poďakoval sa za zorganizovanie efektívnej rokovacej platformy v Minsku. Na rokovaní padli úvahy o spoločnej olympiáde.

Prezidenti Bieloruska a Ukrajiny Alexander Lukašenko a Vladimír Zelensky si počas fóra regiónov oboch krajín v ukrajinskom meste Žitomir  pripili pohármi vody a vyvolali smiech.

Video uverejnil portál Depo na svojom kanáli v sociálnej sieti YouTube. Po ukončení prejavu Zelenskij nalial vod Lukašenkovi aj sebe  vodu. Potom sa bieloruský vodca ponúkol, že si cinknú. Hala sa začala smiať a tlieskala. V tejto chvíli rečník v hale prerušil svoju reč slovami o dohodách, ktoré strany dosiahli. “A na to si pripíjame vodou,” povedal Zelenskiji. “Pijeme to, čo nám ponúkli dodal,” dodal Lukašenko.

Žytomyr, ukrajinsky Житомир,  je historické mesto ležiace na severozápade Ukrajiny na rieke Teteriv, zhruba 120 km západne od Kyjeva; je strediskom Žytomyrskej oblasti a najväčším mestom aj kultúrnym a hospodárskym centrom regiónu Volyň.

Žytomyr patrí k najstarším mestám na Ukrajine a býval jedným z dôležitých stredísk Kyjevskej Rusi. Prvé zmienky pochádzajú už z roku 884. Roku 1320 sa stal súčasťou Litvy, roku 1569 potom zjednoteného Poľsko-litovského štátu. V tom čase tu vznikla tiež početná židovská komunita.

Roku 1648 bolo mesto obliehané Bohdanom Chmelnickým. Pod ruskú správu prešlo po delení Poľska roku 1793 a skoro nato sa stalo sídlom Volyňskej gubernie. Koncom 19. storočia tvorili Židia tretinu zo 70 000 obyvateľov; fungoval tu rabínsky seminár a vyrastali tu mnohé osobnosti židovskej kultúry, m. i. Chajim Nachman Bialik. V júli 1941 bol obsadený nacistickými vojskami. Oslobodený Červenou armádou 31. decembra 1943. Židovská komunita bola najväčšou obeťou nacistickej okupácie v rokoch 1941 – 1944. Od roku 1937 je Žytomyr sídlom Žytomyrskej oblasti, do roku 1991 Ukrajinskej SSR, dnes nezávislej Ukrajiny.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.