Taliban vyhlásil, že už kontroluje celý Afganistan

KÁBUL – Afganské ministerstvo vnútra informovalo, že formácie Talibanu zahájili ofenzívu proti Kábulu vo všetkých smeroch. Taliban dnes 15. augusta 2021 popoludní vyhlásil, že kontroluje celý Afganistan. 

Úradujúci minister vnútra Afganistanu Abdul Sattar Mirzakwal uviedol, že „Kábul nebude napadnutý, prenos moci bude prebiehať mierovou cestou“. Taliban zasa ubezpečil, že zaistí právo odísť  z Kábulu každému, kto si to želá.

Radikálne hnutie Taliban ponúklo úradujúcemu prezidentovi Afganistanu Ašrafovi Ghanímu, aby pokojne odovzdal moc, ale z krajiny ušiel. V nedeľu to oznámila televízna stanica Al Arabiya.

Podľa miestneho televízneho kanálu TOLO News, počas rokovaní s Talibanom prezudent súhlasil s rezignáciou. Tadžická mediálna skupina Azia Plus tvrdí. že Ašrafovi Ghanímu so svojimi poradcami odišiel do Tadžikistanu. Bývalý minister vnútra Ali Ali Ahmad Jalali bude vymenovaný za premiéra dočasnej afganskej vlády, uviedla televízna stanica Alarabiya.

Azia Plus uvádza: “Sajad Nuristani, predstaviteľ vlády afganského prezidenta Ašrafa Ghaního, pre Asia-Plus povedal, že Ghaní rezignoval a odletel do Tadžikistanu. Nuristani uviedol, že Ašrafa Ghaního sprevádza jeho poradca pre národnú bezpečnosť Hamdullah Muhib a vedúci administratívy Fazl Mahmoud Fazli.”

Ali Ali Ahmad Jalali, nový premiér dočasnej vlády.

Nuristani poznamenal, že z Tadžikistanu by mal Ghaní letieť do tretej krajiny, ktorá však zatiaľ nie je známa. Taliban medzitým už ponúkol cudzincom, aby krajinu opustili. Zahraniční občania v Kábule musia odísť alebo sa zaregistrovať pre budúce orgány Talibanu, uviedli iránske médiá s odvolaním sa na predstaviteľov Talibanu.

Ali Ali Ahmad Jalali má 80 rokov a narodil sa v Kábule. Je to bývalý novinár rozhlasovej stanice Voice of America. V rokoch 1982 až 2003 viedol vysielanie v puśtu, darí a perzské rozhlasové vysielanie v Afganistane, Iráne a strednej Ázii, uvádza Abcdef.wiki. Bol veľvyslancom Afganistanu v Nemecku. Od januára 2003 do septembra 2005 viedol ministerstvo vnútra Afganistanu.

Od októbra 2005 je významným profesorom Strediska strategických štúdií Blízkeho východu a Južnej Ázie (NESA) na Univerzite národnej obrany vo Washingtone. Autor niekoľkých kníh, vrátane trojdielnej vojenskej histórie Afganistanu. Občan USA od roku 1987.

Jalali je bývalý plukovník v afganskej národnej armády a bol hlavným vojenským plánovačom afganského odporu po sovietskej invázii do Afganistanu. Navštevoval najvyššie veliteľské a štábne vysoké školy v Afganistane, USA, Spojenom kráľovstve a Rusku a veľa prednášal.

O sovietskej invázii v Afganistane nájdete bližšie tu.