Pred štyridsiatimi rokmi vtrhli do Afganistanu

KÁBUL / MOSKVA – Pred štyridsiatimi rokmi, 25. decembra 1979,  sa začala sovietska intervencia do Afganistanu. Operáciu odštartovalo zavraždenie prezidenta Hafizullaha Amina 27. decembra 1979. Do polievky mu dali jed. Potom ho zastrelili. 900

Fakir Muhammad Fakir, niekdajší minister svedok vtedajší minister vnútra a svedok vtedajších udalostí tvrdí, že prezident Hafizullah Amin mal rád polievky. Kuchár, ktorý bol podľa neho sovietskym agentom, pridal do polievky jed. Prezident po zjedení polievky spadol na zem. Pre rozhlasovú stanicu Svoboda povedal, že keď prišiel do prezidentskej spálne “prezident ležal na posteli a dvaja sovietski lekári mu vyplachovali žalúdok. Podľa Muhammada Fakira Muhammada lekári nevedeli o sprisahaní KGB.  Operácia mala kódové pomenovanie Štorm 333, Útok 333.

Rozhodnutie o odstránení Hafizullaha Fakira padlo po tom, keď do Moskvy prišli sťažnosti, že Amin je krutý a je pravdepodobne spriahnutý zo CIA. Nahradil ho Babrak Karmal, ktorý viedol bábkovú vládu, ktoru kontrolovali sovietski poradcovia.

Dňa 24. decembra 1979 minister obrany ZSSR Dmitrij Ustinov podpísal smernicu č. 312/12/001, ktorá hovorila o rozhodnutí vyslať „niektoré kontingenty sovietskych vojsk nasadených v južných oblastiach našej krajiny na územie Afganskej demokratickej republiky“.

Hafizullah Amin sa narodil sa v Paghmánu neďaleko Kábule. Do roku 1957 študoval v USA a po krátkom pobyte v Afganistane v roku 1962 sa vrátil späť do Spojených štátov, aby mohol pokračovať v štúdiu a získať doktorský titul. Bol pravdepodobne strojcom puču v roku 1978 proti prezidentovi Muhammadovi Daud, v dôsledku ktorého sa dostal do čela štátu Núr Mohammad Taraki. Po puči sa stal veliteľom tajnej afganskej polície a nechal v septembri 1979 Tarakího zavraždiť a sám sa stal prezidentom.

Vojenské operácie sovietskych vojsk sa v Afganistane skončili  15. februára 1979, kedy úplne opustili krajinu. Afganistan  stratil od 600 000 do 1 milióna obyvateľov. ZSSR prišiel asi o  15 000 vojakov.