Pred 75 rokmi sa spojili západný a východný front

TORGAU – Pred 75. rokmi sa na rieke Labe sa  25. apríla 1945 v blízkosti mesta Torgau stretli jednotky 1. ukrajinského frontu ZSSR s jednotkami 1. americkej armády.

V dôsledku stretnutia spojeneckých síl boli zvyšky nemeckých ozbrojených síl rozdelené na dve časti – severnú a južnú. Americkú armádu viedol generál Omar Nelson Bradley, červenú armádu viedol maršál Ivan Konev.

Prvý kontakt medzi americkými a sovietskymi hliadkami bol neďaleko dediny Strehla, kde americký vojak prešiel cez rieku Labe v člne s tromi mužmi spravodajskej a prieskumnej čaty. Na východnom brehu sa stretli s vedením pluku sovietskej gardy prvého ukrajinského frontu pod velením podplukovníka Alexandra Gordejeva. V ten istý deň sa na zničenom labskom moste v Torgau stretla ďalšia hliadka vedená poručíkom Williamom Robertsonom s Frankom Huffom, Jamesom McDonnellom a Paulom Staubom s ruským vojakom Alexandrom Silvaškom.

26. apríla sa v Torgau, juhozápadne od Berlína, stretli velitelia 69. pešej divízie 1. armády a 58. gardovej streleckej divízie 5. gardovej armády. Nasledujúci deň, 27. apríla, sa uskutočnili dohody o formálnom „Handshake v Torgau“ medzi Robertsonom a Silvashkom pred fotografmi.

Sovietska, americká a britská vláda v ten istý večer vydali spoločné vyhlásenie v Londýne, Moskve a Washingtone, pričom opätovne potvrdili odhodlanie troch spojeneckých mocností dokončiť zničenie Tretej ríše.

Omar Nelson Bradley podaroval Ivanovi Konevovi (na spoločnej fotografii)  svoj džíp, ten mu podaroval svojho koňa.

Na štylizovanej fotografii pripomínajúcej stretnutie sovietskych a amerických armád stoja poručík William Robertson z  americkej armády a poručík Alexander Silvaško, z červenej armád. V pozadí sú dve vlajky a plagát s nadpisom Východ víta Západ.

Fotografie: Ministerstvo obrany Ruskej federácie.