Rozpad povojnového usporiadania z Jalty

Svetový poriadok postavený Spojenými štátmi po druhej svetovej vojne vyžadoval neobvyklé úsilie a obete, ale priniesol nebývalé výhody. Ale teraz sa tento liberálny svetový poriadok zrúti. A tu nie je nič prekvapujúce: od začiatku bola historická anomália. Wall Street Journal uverejňuje výňatok z novej knihy “The Jungle Is Back: Amerika a náš svet pod fúkaním”, kde autor argumentuje, čo sa stane, ak tento svetový poriadok náhle zmizne?

Autor knihy napísal, že máme tendenciu pozerať sa na povojnové desaťročia optiku cez  studenej vojny – sovietsky komunizmus prenasledovali Američania. Avšak odpoveď na sovietskej hrozbe – najmä umiestnenie v Európe a Ázii základní amerických vojakov a vytvorenie celosvetového systému partnerstva – viedla ku geopolitickej revolúcii. V rámci nového systému sa tradičná geopolitická rivalita úplne zastavila. Štát v americkom svete – a to sa tiahne od západu k východu Ázie do Európy – nesúťažia medzi sebou o vojenskú prevahu netvoria spojenectvo proti sebe a nehádal pre postihnuté oblasti. Vzhľadom k tomu, na rozdiel od predchádzajúcich epoch, pre udržanie mieru rovnováhu síl v rámci oblastí partnerstva nie sú potrebné, sú schopní ušetriť značné množstvo energie a zdrojov, riadenie je na sociálno-ekonomických smerov, miesto obrany.

Moderné komunikačné a počítačové technológie, kedysi považované za motor slobody a spolupráce, sa zmenili na zbraň anti-liberalizmu. Na rozdiel od zamerania výroby, svetová ekonomika zostáva arénou pre súperenie superpólov. Nárast nacionalizmu a kmeňovej mentality. Teritoriálna agresia vládne všade a hranice sa opäť stávajú posadnutosťou.