Príznaky na trhoch hovoria o novej kríze

Je január 2007, táto akcia stále stojí za impozantných 30 dolárov. Potom sa kurz zlomil a nakoniec sa rýchlo zrútil. V marci sa nakoniec prelomili všetky bariéry. New Century Financial bola vyradená z aukcií na burze. Nakoniec 2. apríla 2007 druhá najväčšia špeciálna finančná inštitúcia v USA pre nehnuteľnosti vyhlásila konkurz. Napísal denník Die Welt.

V Amerike už dlho existujú nové slae miesta. Spotrebitelia v Spojených štátoch v minulých rokoch kupovali toľko, koľko už nikdy predtým neurobili. Potom, čo cena spotrebiteľských úverov v recesii v rokoch 2008 – 2009 klesla na krátku dobu, z 2,6 až 2,5 bilióna dolárov, práve dosiahli nový vrchol. Američania majú dlhy vo výške 3,8 bilióna dolárov a to sú len spotrebné úvery. Zvlášť populárne sú pôžičky na nákup automobilov. Ich objem 412 miliárd dolárov je vyšší ako kedykoľvek predtým.

To vedie k príbehu o tom, ako jeden z najdôležitejších hráčov v tomto odvetví, Capital One Financial, na burze s takmer 90 dolárov na akciu, znovu získal tento predkrízový kurz. V novembri 2008 dostal finančnú podporu vo výške 3,6 miliardy dolárov, keď miera jeho akcií klesla takmer desaťkrát. Dnes jedna tretina vydaných kreditných kariet a úverov na nehnuteľnosti Capital One vyzerá ako zlý úverový rating.

Tiež úplne ohrozené dali spevákov na Wall Street a koncept “špekulanta” v Amerike, na rozdiel od Nemecka, sa týka aj mnohých súkromných investorov. Iba makléri na Wall Street si kúpili akciové podiely na dlhy v hodnote  528 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o takmer 200 miliárd $ viac ako pred desiatimi.Vtedy takzvané požiadavky týkajúce sa marže sa ukázali byť spoľahlivým rýchlym indikátor zásadným problémom. Presne tri mesiace pred kolapsom trhu začali makléri zmenšovať  svoje pôžičky.