Na Novej scéne je premiéra muzikálu Rasputin

Dnes večer 14.9. 2018 je o 19.00 na Novej scéne premiéra muzikálu Rasputin. Muzikál je z autorskej dielne choreografa Jána Ďurovčíka, textára Jána Štrassera a hudobného skladateľa Henricha Leška. 

Predlohou muzikálu je Grigorij Rasputin, roľník z dediny Pokrovskoe v Toboľskej gubernii.  Je celosvetovo známy, lebo bol priateľom rodiny ruského cisára Mikuláša II. Na začiatku minulého storočia mal v niektorých kruhoch spoločnosti v Petrohrade povesť “priateľa cára”, “starca”, “veštiteľa” a “liečiteľa.”

Negatívny obraz Rasputina sa používal v revolučnej propagande v rokoch 1917 – 1918, neskôr v sovietskej propagande. Až doteraz sa okolo osobnosti Rasputina a jeho vplyvu na osud Ruskej ríše vedú mnohé spory. Rasputin predpovedal, že ak ho zabujú, tak aj vyvraždia celú cársku rodinu Romanovcov.
Grigorij Rasputin sa narodil 9. januára 1869. V roku 1903 prišiel do Petrohradu k rektorovi Sank-peterburgskej duchovnej akadémie biskupovi Sergiovi Zagorodskému. Vtedy sa s Rasputinom zoznámil aj inšpetor Sank-peterburgskej duchovnej akadémie Aarchimandrit Feofan Bystrov a predstavil ho biskupovi Germogenovi (Dolganovi).

“Dňa 1. novembra, v utorok, v roku 1905 sa prvý raz Rasputin stretol s cárom. Mikuláš II si v denníku napísal: “O 4. hodine sme išli do Sergievky. Mal som čaj s Milicou a Stanajou. Zoznámenie sa s mužom Božím – Grigorijom z Toboľska.” Napísal si v denníku cár Mikuláš II.

V svojich proroctvách Rasputin hovoril a písal o “božom treste”, “horkej vode”, “slzách slnca”, “jedovatom daždi”, “konci nášho storočia”. Podľa neho sa objavia púšte a zem budú obývať strašila. ktoré nebudú ani ľuďmi, ani zvieratami. Vďaka ľudskej alchýmii sa objavia lietajúce žaby, motýli – draci, plaziace sa vćely, veľké myši a mravce, mačkopes. Dvaje kniežatá z Západu a Východu budú súperiť o svetovú nadvládu. Bojovať o ňu budú štyria démoni….Po zápasoch sa ľudia vrátia k Bohu a vstúpia do pozemského raja.

Najznámejšou jeho predpoveď zániku Imperátorskeho domu: “Pokiaľ žijem, bude žiť aj dynastia.”

Rasputina zavražidili 17. decembra 1916. Britská televízia BBC tvrdí, že na vražde  sa okrem kniežaťa Jusupova  sa podieľala  aj britská rozviedka MI-6. Podľa je dokumentárneho filmu niekoľko nábojov do Grigorija Rasputina vystrelil Oswald Rayner.