Skladateľ Michel Legrand zomrel v noci na sobotu

Francúzsky skladateľ Michel Legrand zomrel vo svojom 87. roku života. Informovala o tom  v sobotu 26. 1. 2019 Agence France-Presse.

Michel Legrand je jediný skladateľ, ktorý získal tri nominácie na Oscary a päť Grammy v nominácii za najlepšiu hudbu. Vo svojej diskografii má viac ako 100 albumov. Spolupracoval s Frankom Sinatrom, Charlesom Aznavourom, Barbrou Streisand.

Michel Jean Legrand sa narodil 24. februára 1932 v Bacon-les-Bruyre neďaleko Paríža rodine Raymonda Legranda a Marcela Ter-Michaelian. Jeho otec bol skladateľom a dirigentom, jeho matkou bola klaviristka.

V roku 1950 začal študovať na Parížskej konzervatórii Michel Legrand, medzi jeho učiteľmi bola skladateľka a organistka Nadia Boulangerová.

Počas svojich študentských rokov hral v malom jazzovom orchestri. Potom pracoval ako sprievodca francúzskeho popového speváka Maurice Chevalier, s ktorým navštívil Spojené štáty. Aj v 50. rokoch 20. storočia písal hudbu pre baletnú produkciu francúzskeho choreografa Rolanda Petita, ktorý ich dirigoval.

V roku 1954 vydalo americké nahrávacie štúdio Columbia vinylový album “Milujem Paříž” nahrávkou francúzskych melódií, ktoré vybral a aranžoval Michel Legrand. Získala širokú popularitu a predalo sa 8 miliónov kusov.

Od polovice 1950 Michel Legrand skladal hudbu pre kino. Svetová sláva prišla skladateľovi v roku 1964, keď na obrazovkách Francúzska a potom na celom svete vyšla melodráma Jacquesa Demiho The Umbrellas of Cherbourg(Les parapluies de Cherbourg). Film je vlastne filmovou operou. Všetci hrdinovia, hlavní, ale aj nepodstatní a epizodickí len spievajú. Vo filme niet ani jedného hovoreného dialógu.

Hudba Legranda priniesla úspech a mnoho filmových ocenení, vrátane Zlatej palmy na filmovom festivale v Cannes (1964). Legrand spolupracoval s režisérmi Marcelom Carnetom , Jean-Lucom Godardom , Jacquesom Deretom a inými.

V roku 1961 sa ako herec objavil vo filme “Cleo od 5 do 7 režiséra Agnèsa Varda.

V roku 1966, keď dostal pozvanie od Hollywoodu, presťahoval sa do Spojených štátov. Napísal hudbu pre filmy “Scam of Thomas Crown” (Norman Jewison, 1968), “Never Say Never” (Irwin Kershner, 1983), “Switching Channels” (1988, Ted Kotcheff) a ďalšie, a hudbu pre viac ako 200 filmov francúzskych, anglických, talianskych a amerických režisérov.

Počas svojej kariéry ako skladateľ Michel Legrand spolupracoval s Frank Sinatrou, Charlesom Aznavourom, Yvesom Montandom, Ellou Fitzgeraldovou, Barbarou Streisandovou a ďalšími známymi umelcami.

V rokoch 1980-1990 hrával ako súčasť vlastného jazzového tria, spolu s huslistom Stéphane Grappelli, či spevákmi Rayom Charlesom, Dianou Rossovou, Bjorkom a ďalšími jazzovými a populárnymi spevákmi a hudobníkmi. Michel Legrand bol tiež známy ako autor jazzových skladieb a muzikálov, diela symfonickej, opernej a baletnej hudby. Ako dirigent pracoval s orchestrami v rôznych krajinách sveta. Nahral viac ako 100 albumov jazzu, populárnej a akademickej hudby. Od roku 2000 žil vo Švajčiarsku.