KLUB 500: prezidentka na koči Márie Terézie

BRATISLAVA – Zastavenie dovozu ruského plynu a ropy je založené na nerealistických predpokladoch a prepočtoch a pre slovenský priemysel môže byť likvidačné. Konštatuje to vyhlásenie Klubu 500.

V konečnom dôsledku bude znamenať katastrofálne dlhodobé zhoršenie životnej úrovne obyvateľstva nielen Slovenskej republiky, ale celej Európskej únie. Situácia je o to alarmujúcejšia, že sa tieto úvahy prezentujú v období, kedy ešte stále rezonujú negatívne dopady pandémie spojené s rastom cien vstupov a narušením dodávateľsko‐odberateľských reťazcov.

Vyzývame prezidentku Slovenskej republiky, vládu Slovenskej republiky na čele s premiérom Eduardom Hegerom, aby všetky záležitosti týkajúce sa ekonomiky konzultovali s tými, ktorých sa tieto rozhodnutia dotýkajú, teda so zástupcami slovenského priemyslu a hospodárstva. Keď nebude plyn, prezidentka Zuzana Čaputová bude musieť chodiť na koči Márie Terézie,” poznamenáva prezident Klubu 500 Vladimír Soták.

Premiér Eduard Heger na summite lídrov Európskej únie vo Versailles totiž deklaroval, že si vie predstaviť jednoznačné odstrihnutie sa EÚ od ruských energetických zdrojov s cieľom dosiahnuť energetickú nezávislosť Európy od Ruska.

Pre Slovensko, ktoré je krajinou s 85‐percentnou závislosťou na ruskom plyne (podľa Eurostat 2020) a so 100‐ percentnou závislosťou na ruskej rope, bude mať zastavenie dovozu plynu a ropy ničivé dôsledky a spôsobí hospodársky kolaps.

Vojenský konflikt na Ukrajine nás rozhodne trápi a všetci si prajeme, aby sa skončil čím skôr. Vždy sme odsudzovali a odsudzujeme každú vojnu, pretože v nej zomierajú nevinní. Nesúhlasíme s vojnou a oceňujeme spolupatričnosť slovenských občanov pri pomoci utečencom. Do tejto pomoci sa plne zapojili aj slovenské firmy a podnikatelia.

Myslime preto v tejto súvislosti aj na to, že na Slovensku žije päť a pol milióna občanov, ktorí potrebujú živobytie. Len v priemysle je zamestnaných 600‐tisíc ľudí, ktorí musia dostávať výplatu. Po okamžitom odstavení ruskej ropy a plynu by došlo k reťazovej reakcii a odstavovaniu jednej fabriky za druhou.

Na Slovensku sú veľkí priemyselní odberatelia plynu, ktorí by pri okamžitom odstavení ruského plynu, a teda jeho úplnom výpadku museli odstaviť výrobu a došlo by u nich k nezvratnému poškodeniu technológií. Je otázne, či by bolo v týchto prípadoch vôbec možné opätovné spustenie výroby.

Odstavenie plynu neznamená len problém s vykurovaním. Plyn nie je len energetické médium, ale aj surovina. Z čoho budú chemické továrne na Slovensku a v Európe vyrábať hnojivá, ktoré potrebujú naši poľnohospodári? Z čoho budeme vyrábať AdBlue potrebné do sanitiek, do policajných, vojenských či nákladných áut?

Žiadame, aby Slovenská republika nepodporila v Európskej únii tieto neuvážené návrhy, nakoľko by dlhodobo poškodili nielen ekonomiku Slovenska, ale aj ekonomiku celej Európskej únie. Žiadame, aby sa neprijímali v tejto veci žiadne návrhy bez toho, aby bola SR najskôr pripravená na realizovateľné alternatívy.

Všetci si prajeme, aby sa vojna na Ukrajine skončila čím skôr a najmä aby bola ukončená diplomatickou cestou. Ukrajina, Európa ani svet vojny nepotrebujú.