Zomrel vedec svetového mena Boris F. Zareckij

MOSKVA – Zomrel veľký vedec, ktorý ma na strednej škole doučoval matematiku.

Navždy nás opustil náš rodinný priateľ Boris Fišerovič Zareckij (12.05.1935 – 01.09.2022).
Býval a pracoval v Moskve.
Odišiel náhle a bolestivo.
Ešte pred týždňom sme hovorili o vojenskej operácii Ruska v Ukrajine. “U nás sa považuje za neslušné, ak sa o tom hovorí.  Ujo Boris (ďaďa Boria) , tak som ho volal, bol jedným z konštruktérov kozmickej lode Sojuz. Jeho technológia lietala aj na amerických raketoplánoch.
Fantastický človek, do poslednej chvíle so zmyslom pre humorom, s vždy sviežou mysľou. Až po mnohých rokoch som si uvedomil, že matematiku v maturitnom ročníku ma doučoval vedec svetovej úrovne. V čase sovietskeho zväzu ani nemohol hovoriť kde a nad čím pracuje. Dozvedel som sa to štyridsiatich rokoch. 
Moskovský letecký inštitút zverejnil jeho článok, ktorý sa zaoberá automatizáciou zabezpečenia života v kozmických lodiach. Jednou z dôležitých tém, ktorou sa zaoberal v posledných rokoch bola základňa na Mesiaci. Prečo to bolo dôležité? Opýtal som sa ho “Lebo z Mesiaca sa dá ľahšie doletieť na Mars,” odpovedal mi v jednom z osobných rozhovorov. O jeho prednášky, príspevky na konferenciách, či vedecké články mali záujem odborníci z americkej kozmickej agentúry NASA.
Zvykli sme si pravidelne telefonovať. Som rád, že ma naučil dôležitému princípu. Má odborné pomenovanie “systémový prístup.” Škoda, nebudem mať s kým hovoriť. A zostalo tak veľa tém, o ktorých sme nestihli diskutovať.

Fotografia: denník v sociálnej sieti dcéry Iriny Levinej.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.