Zomrel správca podielových fondov John C. Bogle
Americký podnikateľ a investor John Cliffton Bogle zomrel v 90. roku života. V roku 1975 založil spoločnosť Vanguard Group a neskôr sa stala najväčšou investičnou spoločnosťou na svete.
Bogle zomrel vo svojom dome v Bryn-Mar, v Pensylvánii. Príbuzní Bogla uviedli, že príčinou smrti podnikateľa bola rakovina, uviedli noviny The Philadelphia Inquirer. Počas svojho života mal šiesť infarktov, z ktorých prvý bol v roku 1960. V roku 1967 Boglovi inštalovali kardiostimulátor a v roku 1996 mu transplantovali srdce.
John Bogle získal bakalársky titul z Princetonskej univerzity v roku 1951 a po absolvovaní získal prácu v správcovskej spoločnosti Wellington Management Company v roku 1965, keď zastával funkciu výkonného viceprezidenta spoločnosti.
V roku 1974 bol Bogl prepustený kvôli zníženiu ziskovosti finančných prostriedkov absorbovaných spoločnosťou, zároveň otvoril The Vanguard Group. V nasledujúcom roku podnikateľ založil investičný fond Vanguard 500. Podľa údajov z 31. januára 2018 bol počet investorov spoločnosti Bogla v 170 krajinách sveta viac ako 20 miliónov ľudí. Majetok spoločnosti podľa Philadelphia Inquirer bol ku koncu minulého roku 5 biliónov dolárov.
Počas svojho života Bogle napísal desať kníh o investovaní, v roku 2004 ho časopis Time označil ako jedného zo 100 najvplyvnejších ľudí na svete.
Citáty Johna Boglea:
“Akciový trh je na 100% ekonomika a na 0% emócie.”
“Čas je tvoj priateľ, impulz je tvoj nepriateľ.”
“Ak si nedokážete predstaviť stratu 20% na akciovom trhu, nemali by ste byť na trhu.”
“Keď zisky dosiahli svoj vrchol, riziká nie sú ďaleko.”
Vo knihe Experiment Vanguardu: vyhľadávanie Johna Bogla transformácie vzájomných fondov, je životopisec Robert S. Slater, opisuje Bogla ako “evolučného a nekompromisne oddaného svojim základným princípom, ktorý kladie záujmy investorov na prvé miestro a konštruktívne kritizuje odvetvie pre financovanie zákaznícky orientovaných investícií do podielových fondov. ”
Ako tvorca indexového podielového fondu sa Bogle väčšinou zameriaval na nízkonákladové a fondy z nízkym obratom, ktoré sú pasívne riadené. Ak chcete pomôcť individuálnym investorom spravovať svoje aktíva, Bogle odporučal: zamerať sa na jednoduchosť investičnej stratégie (napríklad nie príliš často vyvažovať portfólio), znížiť náklady a výdavky spojené s investíciami
zvážiť dlhodobý investičný horizont, spoľahnúť sa na racionálnu analýzu a vyhnúť sa emóciám v procese prijímania investičných rozhodnutí, univerzálnosť indexových investícií ako vhodnej stratégie pre individuálnych investorov.
Boglovo portfólio je striktne zamerané na trhy v USA. To spôsobilo niektoré kritiky a zmätok od moderných investorov, ale Bogle pokračovala v tvrdení, že jeho prístup nie je zameraný na USA, ale na investície do toho, čo najlepšie pozná, a americké spoločnosti najlepšie vyhovujú tejto podmienke.