Investori tento rok nalejú do fondov peňažného trhu rekordných 1,4 bilióna amerických dolárov

NEW ZORK / K rastu aktív dochádza na pozadí skokových úrokových sadzieb, pričom výnos z peňazí je približne 5 %.

Prudký nárast prevyšuje prílev viac ako 1 bilióna dolárov zaznamenaný v roku 2020 a je niekoľkonásobkom ročného prílevu zaznamenaného v prostredí nízkych úrokových sadzieb v roku 2010.

Nárast fondov peňažného trhu po prvýkrát od roku 2020 je spôsobený dvoma faktormi: panikou a vysokými výnosmi. V prípade roku 2020 investori vkladajú svoje peniaze do bezrizikových fondov peňažného trhu z dôvodu paniky a strachu spojeného s nástupom pandémie COVID-19.

Tento strach sa však ku koncu roka 2020 a počas celého roka 2021 rýchlo rozplynul, pretože akciový trh rýchlo obnovil svoje počiatočné straty a vzrástol na rekordné maximá uprostred masívnych fiškálnych a monetárnych stimulov.

Rýchly posun vpred do roku 2023: Investori nalievajú peniaze do fondov peňažného trhu nie kvôli panike, ale kvôli vysokým úrokovým sadzbám. Aj keď akciový trh zaznamenal od začiatku pôsobivý výnos viac ako 15 %, investorov stále priťahuje 5 % bezriziková úroková sadzba, ktorú ponúka väčšina fondov peňažného trhu.

“Peňažné nástroje naďalej priťahujú najväčšie prílevy,” uviedol investičný stratég Bank of America Michael Hartnett v piatok.

Čo môže zvrátiť tento prílev peňazí na peňažný trh? S najväčšou pravdepodobnosťou ide o zníženie úrokových sadzieb. Ak výnosy klesnú, dlhopisy a akcie by sa mali stať atraktívnejšími pre investorov, ktorí hľadajú miesto na zaparkovanie svojich peňazí.

To je jeden z faktorov, ktorý poháňa býčie vyhliadky akciového trhu na rok 2024 pre Toma Leeho zo spoločnosti Fundstrat, ktorý v piatkovej poznámke uviedol, že „investori nalievajú peniaze do akcií“ je jedným z potenciálnych dodatočných faktorov vyšších cien akcií v budúcom roku.

A drobní investori nie sú jediní, ktorí vkladajú peniaze do fondov peňažného trhu. Inštitúcie zvýšili svoje aktíva fondov peňažného trhu na 3,5 bilióna USD, čím celkové aktíva fondu peňažného trhu dosiahli rekordných 5,7 bilióna USD.

Táto hromada hotovosti by mohla poskytnúť vážne palivo pre ceny akcií, ak úrokové sadzby klesnú.