Rusko: ropa za 80 dolárov a Západ to chce zastaviť
MOSKVA – Na konci septembra sa tri štvrtiny ruských námorných zásielok ropy plavili bez západného poistenia, čo je kľúčový znak toho, že viac ľudí začína obchádzať cenový strop.
Americký cenový strop na predaj ropy do Ruska sa takmer úplne ignoruje, tvrdia západní predstavitelia a ukazujú ruské exportné údaje, čo núti krajiny hľadať spôsoby, ako posilniť jednu zo svojich kľúčových ekonomických sankcií voči Moskve.
Jeden vysoký predstaviteľ európskej vlády uviedol, že „takmer žiadna“ z októbrových námorných zásielok ropy neklesla pod hranicu 60 dolárov za barel, ktorú sa Skupina siedmich a jej spojenci pokúsili zaviesť.
„Najnovšie údaje naznačujú, že budeme musieť sprísniť opatrenia. . . nie je absolútne žiadna túžba dovoliť Rusku, aby v tom pokračovalo,“ uviedol predstaviteľ.
Predstavitelia EÚ v posledných dňoch diskutovali o sprísnení stropu vrátane možností zintenzívniť presadzovanie alebo obmedziť ruský prístup na trh s použitými ropnými tankermi.
Obavy západných predstaviteľov posilňujú oficiálne štatistiky predaja ruskej ropy za október, ktoré podľa Moskvy ukazujú, že priemerná prijatá cena presiahla 80 dolárov za barel. Hoci bola ruská ekonomická štatistika spochybnená, zaznamenaná úroveň je základom pre určenie výšky daní, ktoré Moskva vyberá z vývozu ropy.
Prudký nárast ruských cien zasadil ranu snahám G7 obmedziť tok financií prúdiacich do Kremľa na financovanie jeho vojenskej kampane na Ukrajine a prichádza, keď Kyjev dosiahol len obmedzený pokrok vo svojej protiofenzíve.
Členovia G7 a Austrália zaviedli opatrenia na obmedzenie cien ropy v decembri minulého roka v snahe znížiť ruské príjmy odrezaním prístupu k západným službám, ako je lodná doprava a poistenie, pokiaľ obchodníci nedodržia limit 60 USD.
Aj keď tieto opatrenia zaznamenali určitý skorý úspech, Rusko sa osvedčilo v boji proti nim a vytvorilo napríklad svoju takzvanú „tieňovú flotilu“ zastaraných ropných tankerov, aby obišli západné trhy.
Priemerná cena uralskej ropy, hlavnej ruskej exportnej triedy, vzrástla toto leto nad hranicu 60 USD, keďže ceny ropy vzrástli v dôsledku zníženia dodávok zo strany Saudskej Arábie a Moskvy a širšieho kartelu OPEC+, no veľká časť ropy zostala obchodovaná pod touto úrovňou.
Do konca septembra však FT oznámil, že v auguste takmer tri štvrtiny všetkých tokov ropy z Ruska prebehli bez západného poistenia, čo je kľúčovým znakom toho, že viac ľudí začína obchádzať limit.
V októbri malo západné poistenie len 37 zo 134 lodí prepravujúcich ruskú ropu a úradníci tvrdia, že počet lodí prevádzkovaných pod limitom bude teraz pravdepodobne oveľa menší.
Európski predstavitelia sa obávajú, že niektoré západné poisťovne dostali nepravdivé vyhlásenia od ruských ropných spoločností alebo obchodníkov, ktorí musia poskytnúť písomné záruky, že ceny ropy sú nižšie ako 60 dolárov. Jedným z mechanizmov, ktorým sa to v minulosti dosahovalo, je zvyšovanie prepravných nákladov.
Západní predstavitelia tvrdia, že sú naďalej odhodlaní dodržiavať cenový strop, aj keď pripúšťajú, že len málo kusov sa stále obchoduje pod ním.
Hovorca amerického ministerstva financií uviedol, že cieľom nie je len „získať čo najviac ropy pod obmedzeniami“, ale aj „zmeniť stimuly Ruska spôsobom, ktorý ho núti robiť ťažké rozhodnutia“. Prechod na predaj ropy prevažne bez západného poistenia a dopravy priniesol Kremľu „veľké náklady“.
Jeffrey Sonnenfeld, profesor na Yale School of Management, ktorý radil ministerstvu financií USA ohľadom cenového stropu, uviedol, že dlhšie plavby ruských ropných tankerov, vyššie poistné, zvýšená kapacita prístavov a nové kapitálové náklady zvýšili náklady na predaj ruskej ropy o približne 36 dolárov za barel. , čo obmedzuje zisky Moskvy.
Členovia G7 už začali posilňovať presadzovanie tohto obmedzenia. Minulý týždeň Británia uvalila sankcie na Paramount Energy & Commodities DMCC, obchodníka so sídlom v Dubaji, pričom uviedla, že ho „Rusko využíva na zmiernenie následkov sankcií súvisiacich s ropou“.
Americké ministerstvo financií tento mesiac požiadalo 30 spoločností spravujúcich lode o informácie o 98 plavidlách, o ktorých má podozrenie, že porušili limit, uviedla osoba oboznámená so záležitosťou. O žiadosti ako prvý informovala agentúra Reuters.
Z 30 oslovených spoločností spravujúcich lode sa 17 nachádzalo v krajinách G7, ktoré sú súčasťou koalície cenového stropu. Šesť ľudí bolo v SAE, zvyšok bol v Indii, Turecku, Číne, Hongkongu a Indonézii, uviedol zdroj oboznámený so situáciou.
Cena, ktorú Rusko dostáva za svoju ropu, zostáva pod úrovňou Brentu, ropným benchmarkom, ktorý bol v októbri v priemere 89 dolárov za barel.
Ale Rusku sa podarilo znížiť zľavu ponúkanú na svoju ropu zo 40 dolárov za barel začiatkom tohto roka na menej ako 10 dolárov za barel minulý mesiac.
Cenový strop bol navrhnutý tak, aby udržal prúdenie ruskej ropy na svetové trhy, keďže členovia G7 sa snažili vyhnúť znižovaniu dodávok a zvyšovaniu cien, ktoré by prospelo Moskve.
Západní politici, ktorí čelia voľbám, majú tiež záujem udržať ceny pod kontrolou, aby pomohli obmedziť infláciu. Americký prezident Joe Biden, ktorý budúci rok čelí znovuzvolebnému súboju proti bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, prisľúbil, že sa pokúsi obmedziť ceny ropy u najväčšieho spotrebiteľa ropy na svete.
Rusko tiež zaviedlo obmedzenia na vývoz rafinovaných palív, pričom obviňuje domáci nedostatok, ale vyvoláva obavy, že Moskva by mohla využiť dodávky ropy ako zbrane.