Ďalší ľudia evakuovaní z Donbasu prišli do Ruska

LUGANSK / DONECK / ROSTOV NA DONE / WASHINGTON – Do Ruskej federácie prišlo asi 61 000 utečencov z regiónu Donbasu. Informuje o tom agentúra TASS.

V Donbase sa vojenské si sily Ukrajiny a samozvaných republík vzájomne ostreľujú. Podľa tvrdení oboch strán, ktoré zverejnili ukrajinská tlačová agentúra UNIAN a ruská tlačová gentúra TASS pri ostreľovaní sa používajú zbrane zakázané Minskými protokolmi.

Obyvatelia Donbasu budú mať pobyt vo viacerých regiónoch Ruskej federácie. Najviac ich prichádza do Rostova na Done (na titulnej fotografii mestská hala).

Napríklad Voronežské orgány vytvorili štyri dočasné ubytovacie strediská na prijímanie obyvateľov samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, ktoré denne prijalo viac ako 600 ľudí vrátane 261 detí. Vo svojom telegramovom kanáli to oznámil šéf Voroneža Vadim Kstenin.

Celkovo bolo vo Voronežskom regióne vytvorených 42 miest dočasného ubytovania pre 4,5 tisíc obyvateľov DĽR a LĽR, v prípade potreby regionálne úrady počet bodov zvýšia. Vzhľadom na rastúci počet evakuovaných obyvateľov Donbasu je v regióne zavedený výnimočný stav.

Americký prezident Joe Biden je pripravený stretnúť sa s ruskou hlavou štátu Vladimirom Putinom, ak nedôjde k ruskej „invázii“ na Ukrajinu, uviedla tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psakiová.

“Ako prezident pri mnohých príležitostiach jasne povedal, sme zaviazaní k diplomatickej angažovanosti až do začiatku invázie. Minister zahraničných vecí [USA Anthony] Blinken a minister zahraničných vecí [Ruská federácia] Sergej Lavrov sa majú stretnúť koncom tohto týždňa v Európe, ak Rusko nepodnikne vojenskú akciu,” povedala. „Prezident Biden v zásade súhlasil, že sa po týchto kontaktoch opäť stretne s prezidentom Putinom, pokiaľ nedôjde k invázii. Vždy sme pripravení na diplomaciu.”

Ako vyplýva zo zverejnených informácií, najaktívnejší v úsilí o mierové a diplomatické vyriešenie situácie v regióne Donbasu, ktorý je súčasťou Ukrajiny, vynakladá francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Fotografie: www.pixabay.com, wikipedia.