Spoločný monitor Náhorného Karabachu

MOSKVA / ANKARA / JEREVAN / BAKU – Prezidenti Ruska Vladimír Putin a Turecka Tayyip Erdogan počas telefonátu iniciovaného tureckou stranou hovorili o dohodách medzi Ruskou federáciou, Azerbajdžanom a Arménskom o prímerí v Náhornom Karabachu.

„Vladimír Putin informoval svojho tureckého kolegu o podstate dohôd s azerbajdžanským prezidentom Iľchamom Alijevom a arménskym premiérom Nikol Pašinianom zaznamenaných v trojstrannom vyhlásení z 9. novembra 2020. Recep Tayyip Erdogan vysoko ocenil sprostredkovateľské úsilie Ruska, ktoré vytvára dobrý základ pre dosiahnutie dlhodobého a komplexného urovnania.konfliktu v Náhornom Karabachu, “píše sa v správe Kremľa

Vedúci predstavitelia oboch krajín si navyše všimli dôležitosť dosiahnutia dohody o úplnom prímerí, ktoré umožnilo zastaviť nepriateľské akcie, a dohodli sa na ďalšej úzkej interakcii v kontexte vykonávania súboru opatrení stanovených vo vyhlásení.

Dživan  Aramaisovič Gasparian a Boris Grebenščikov. Jeruzalem.

Súčasne Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie oznámilo, že vzniklo Rusko-turecké stredisko na monitorovanie dodržiavania zastavenia bojových akcií na území Náhorného Karabachu. Nie je spojené s mierovými silami Ruskej federácie. Uviedla to dnes 10. novembra 2020 oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharová.

Protesty proti premiérovi Nikol Pašinianovi. Prameň: Ruptly.