Rockový spevák Svjatoslav Vakarčuk asi premiérom

Po zverejnení údajov celoukrajinského povolebného výskumu (Exit Poll), sa stalo známe, koľko kresiel v Najvyššej rade budú obsadené kandidátmi jednotlivých politických strán. Rockový spevák Svjatoslav Vakarčuk sa môže stať premiérom. Na foto TV 112.

Na základe údajov povolebného bude rozdelenie kresiel v Najvyššej rade nového zvolania približne takto: „Sluha ľudu“ – 126 strana Vladimíra Zelenského) ; “Opozičná platforma – pre život” – 33; Európska solidarita – 26 (strana  bývalého prezidenta Petra Porošenko); “Baťkivščina” – 22  (strana Júlie Timošenkovej); „Golos“ – 18.

Ako uvádza agentúra UNIAN, podľa povolebného výskumu  18:00 hlasovalo 43,9% voličov za stranu „Sluha ľudu“, za stranu „Opozičná platforma – pre život“ – 11,5%,  za Európsku stranu solidarity – 8,9% (strana bývalého prezidenta Porošenka)  za stranu Baťkivščina  – 7,6% pre stranu Golos – 6,3% (strana speváka Svjatoslava Vakarčuka) voličov.

Svjatoslav Vakarčuk je spevákom skupiny Okean Eľzy (Oceán Elzy). Po zverejnení výsledkov ho Vladimír Zelenskij pozval k spolupráci. K možnosti poveriť Svjatoslava vakarčuka zostavením vlády Vladimír Zelenskij povedal: “Zdá sa mi, že otázka o možnosti poverenia Vakarčuka za premiéra je alebo nie je otázkou pre Vakarčuka, pretože je to veľká zodpovednosť. Premiér musí  musí byť guruom ekonomiky,” povedal. Zelensky pripomenul, že by to malo byť aj muž, ktorý nikdy nebol v politike. „Chceme, aby to bola nezávislá, mocná osoba so špeciálnym vzdelaním, osobou, ktorá je na Ukrajine rešpektovaná, a na Západe je tiež rešpektovaná osoba,“ povedal.

Prieskum verejnej mienky po odchode z volebných miestností v deň volieb uskutočnil Kyjevský medzinárodný sociologický inštitút, ukrajinské Centrum pre ekonomické a politické štúdie Alexandra Razumkova a Nadácia demokratických iniciatív. Prieskum bol na 300 miestach a na každej lokalite sa pýtali približne 45 ľudí. Organizátori oznámili, že fázu výskumu v teréne budú vykonávať KIIS a Centrum Razumkova.