IHT pred 30 rokmi: Thomas Jefferson a jeho knihy

Denník International Herald Tribune (IHT) pre tridsiatimi rokmi informoval o objave historického dokumentu, ktorý bol dôkazom vzťahu tretieho amerického prezidenta Thomasa Jefferson k literatúre. Článok preložila Československá tlačová agentúra a uverejnila v časopise 100+1 zahraniční zajímavost.  Finančné noviny prinášajú skrátenú verziu článku.

V Kongresovej knižnici vo Washingtone objavili historický dokument o klasifikácii kníh v súkromnej knižnici Thomasa Jeffersona, tretieho prezidenta USA v rokoch 1801 – 1809., ktorý vrhá svetlo na jedinečný spôsob myslenia tohto významného štátnika a politika.

“Bez kníh nemôžem žiť,” napísal kedysi Jeffersoon Johnovi Adamsovi, ktorý ho predchádzal vo funkcii prezidensta, nájdený dokument vysvetľuje prečo.  Jeffersoon bol totiž posadnutý získavaním praktických informácií a ttochu menej – samotným čítaním.

Jefferson predal Kongresovej knižnici 6700 kníh po tom, ako Briti v roku 1812 poćas angloamerickej vojny zničili jej pôvodnú zbierku, a tieto knihy sa stali jej novým základom.  Jeffersonove radenie tohto súboru nie je len zoznamom titulov, ale otvára nám pohľad na prezidentov svetový názor.

Ručne písaaný dokument, ktorý náhodou objavili v miestnosti, kde sa uchovávajú najvzácnejšie  knižné exponáty, ukazujú že Jefferson zhromaždil prevažnú väčšinu  kníh, ktoré v tej dobe existovali – vedecké publikácie, knihy o umení, hisotrické spisy, filozofické pojednania, právnické príručkya výtlačky o všetkom, čo sa týkalo vesmíru.  Knihy boli zoradené podľa vedných odborov a nie podľa abecedy, ako bývalo zvykom.

Vedné odbory boli spolu prepojené podľa zvláśtneho systému, ktorý si Jefferson sám vymyslel: napríklad história obsahuje všetky známe fakty o vesmíe. Tento vesmír sa dá postihnúť vedomosťami, ktoré sa týkajú ľudskej aktivity (dejiny ľudstva) alebo sveta rastlín, zvierat alebo minerálov (dejiny prirody).

“Jeffersonove knihy tvoria dušu Kongresovej knižnice, ” hovorí americký špecialista na klasifikáciu vzácnych kníh James Gilreath. “Jej katalóg je veľmi rozsiahly”

Knihy v Jeffersonovej zbierke sú písané v njrôznejších jazykoch.- latinsky, grécky, francúzsky, španielsky, taiansky. Až na sklonku svojho života Jefferson uznal za krajinu vzdelanosti aj Nemecko, aj keď sa jeho jazyk nikdy nenaučil.

Miloval francúzštinu, ale rád čítal aj knihy gécke a latinské, – medzi historickými dielami v jeho zbierke nechýbajú ani Gréci, ani Rimania ako Josephus, Herodotos, Thikidides.

“Nemal rád Platóna, neuznával jeho idealistické učenie, hovorí Gilreath. “Ale cez to všetko sa nám zachovala jeho kópia Platónovho spisu Platónova republika alebo Dialog o spravodlivosti. Medzi Jeffersonových najobľúbenejších spisovateĺov patril Tacitus.”

Pokiaľ ide o knihy týkajúce sa umenia, začal Jefferson klasifikáciu svojim najväčším koníčkom – architektúrou – a potom nasledovalo záhradníctvo, maliarstvo, sochárstvo, hudba, epika, tragédia a komédia, logická kritika  a jazyky.

“Jeffersonovi nezáležalo na tom, či kupuje lacné vydania, alebo knihy, ktoré sa bez povolenia tlačili v Dubline a Paríži, ” pokračuje Gilreath. “Tešil sa na dobu, keď lacné výtlačky zaplavia novú americkú republiku a rozšíria poznatky medzi celý ľud.”

International New York Times (predtým International Herald Tribune) je medzinárodný denník psaný v anglickom jazyku, ktorý sa snaží získať informácie v materskej spoločnosti v New Yorku. Stopercentným vlastníkom IHT je mediálna spoločnosť The New York Times Company.

101+1 zahraniční zajímavost číslo 20 / 1989, strana 63.