Vývoj vakcíny ovplyvní vývoj svetových trhov

NEW YORK – Vývoj vakcíny bude hlavnou ekonomickou udalosťou v budúcom roku, ktorá by mohla mať dopad na ekonomiku a globálne trhy. Zhoduje sa na tom väčšina významných analytikov.

Americký akciový trh zaznamenal rast 10. novembra 2O20  uprostred správ o úspešných pokusoch s vakcínami od dvoch spoločností naraz: amerického Pfizer a nemeckého BioNTech. Ekonómovia to vidia ako znak optimizmu investorov.

Zároveň zdraželi hlavne akcie bánk a tradičných spoločností. Naopak, zástupcovia technologického sektoru, s výnimkou farmaceutických spoločností,  klesajú na cene, čo možno považovať za dôkaz ukončenia prudkého dopytu po startupoch.

V nasledujúcich mesiacoch bude sentiment na trhu do veľkej miery závisieť od úspechu vlád v boji proti šíreniu koronavírusu. Ďalším faktorom by mali byť kroky novej administratívy USA. Ak Joe Biden, ktorý je neoficiálne víťazom volieb, prispeje k prideleniu novej pomoci, ekonomika dostane ďalší stimul, ktorý určite ovplyvní ceny akcií, tvrdia analytici.

Koronavírus a americké prezidentské voľby boli v poslednej dobe dvoma hlavnými zdrojmi neistoty a ich riešenie pomôže tak či onak investorom pri prechode od menej rizikových dlhopisov k akciám bez pevných výnosov.