Minsk: každý desiaty traktor vo svete je z Bieloruska

LONDÝN – Bieloruská republika patrí medzi svetové mocnosti v segmente výroby traktorov.

Vyplýva to zo správy podniku Minský traktorný závod. (Minskij traktornyj zavod) . Jej produkty sú v tejto časti sveta najznámejšie pod značkou „Bielorusko“.

Značka traktorov „Bielorusko“ má dlhý rad. Niektorým čitateľom môže byť známy aj súvisiaci odznak MTZ. MTZ znamená „Minskiy Traktorniy Zavod“; ‘Minsk Tractor Works’ je jed

To je dôvod, prečo môžete vidieť odznaky „MTZ“ alebo „Bielorusko“ zdobiace inak možno identické traktory.

Firma Minsk Tractor Works vznikla v roku 1946, po druhej svetovej vojne.

Pre informáciu, mesto Minsk je hlavným mestom Bieloruska.

Traktorové závody v Minsku vznikli po rozhodnutí vodcu ZSSR (Zväzu sovietskych socialistických republík)  Josifa Vissarionoviča Stalina, pôsovodným priezviskom Džugašvili,  a výkonného úradníka „Rady ministrov“ ZSSR podpísať historický výnos v roku 1946.

áto vyhláška zaviazala Ministerstvo poľnohospodárskeho inžinierstva ZSSR postaviť továreň s kapacitou na výrobu 50 pásových traktorov denne (každý s dieselovými motormi s výkonom 37 k).

Tieto pásové traktory boli uvedené na trh v roku 1948.

Čoskoro nato vznikol v továrni prvý prototyp kolesových traktorov. Hlavný dizajnér závodu na výrobu traktorov v Minsku – Ivan Iosifovič Drong – navrhol názov „ Bielorusko “. Tak sa začalo dedičstvo dnes už známej značky.

Do roku 1958 zišiel z výrobnej linky 1000. traktor. Rýchly posun vpred do roku 1972; vtedy bol vyrobený 1 000 000 traktor – čo je podľa každého míľnika.

Do roku 1984 zišiel z linky v závode Minsk Tractor Works 2 000 000. „bieloruský“ traktor .

Továreň pokračovala v ďalšom desaťročí; V roku 1991 závod navštívil vtedajší prezident ZSSR MS Gorbačov . V polovici 90. rokov vedenie tvrdilo, že každý druhý traktor v SNŠ (Spoločenstvo nezávislých štátov) je „Bielorusko“.

Po celý čas subjekt hľadal nové odbytiská. V roku 1998 napríklad Minsk Tractor Works založili montážnu prevádzku v Juhoslávii. Bolo to obdobie, keď sa bieloruské traktory začali objavovať až v Mauritánii, Jemene a dokonca aj Sudáne.