Toky ruskej ropy dosiahli nové maximum exportu

MOSKVA – Štvortýždňový priemer dodávok ropy naďalej rastie.

Je o napriek tvrdeniam Ruska o znížení produkcie.

Finančné noviny analyzovali materiály tlačovej agentúry Bloomberg.

Ruská ropa prichádza na trhy v prakticky nezmenenom objeme, hoci Moskva už tretí mesiac sľubuje zníženie produkcie.

Štvortýždňové priemery prepravy, ktoré čiastočne vyrovnávajú týždennú volatilitu, dosiahli odteraz do 5. mája najvyššiu úroveň, odkedy ich agentúra Bloomberg začala začiatkom roka 2022 podrobne sledovať. Keďže takmer všetka ruská ropa smeruje do Číny a Indie, dodávky do Ázie tiež vyskočili na nové maximum.

Zdá sa, že tvrdenia Moskvy, že vysoký námorný vývoz je kompenzovaný nezapočítaným poklesom dodávok ropovodmi do Európy, neobstoja. Hoci vývoz cez ropovod Družba, ktorý smeruje do Európy, v januári a februári pred znížením produkcie klesol. Vývoz z námorných zdrojov medzitým prudko vzrástol. Objemy ropných tankerov sa v marci a apríli naďalej zvyšovali.

Niekoľko ruských partnerov z OPEC+ sa tiež rozhodlo znížiť ťažbu od tohto mesiaca, aby stabilizovali trhy s ropou. Moskva bude musieť vynaložiť veľa úsilia, aby ich presvedčila, že produkciu skutočne znížila.

Zníženie týždenných dodávok z Ruska súvisí s harmonogramom tankerov v Murmansku a Novorossijsku. Hoci minulý týždeň bol v arktickom termináli naložený len jeden tanker, počas prvých troch dní tohto týždňa boli naplnené ďalšie dva. Týždenné toky z Novorossijska sú často nestabilné, čiastočne v dôsledku prepravy kazašskej ropy v prístave. Takáto volatilita sa znižuje pri pohľade na priemerné toky za štyri týždne, ktoré poskytujú jasnejší obraz o objemoch vývozu.

Ruská ropa stále prúdi na medzinárodné trhy aj po začiatku konfliktu na Ukrajine vo februári 2022. Príjmy Moskvy z predaja ropy však klesli v dôsledku sankcií a obmedzení vývozných cien: v apríli predstavovali len tretinu minuloročnej úrovne. Ministerstvo financií vo štvrtok uviedlo, že rozpočtové príjmy z ropy a ropných produktov minulý mesiac klesli o 67 % na 496,9 mld. rubľov (6,4 mld. USD).

ÚZEMIA

Kombinovaný objem ropy na lodiach smerujúcich do Číny a Indie, plus menšie toky do Turecka, ako aj objemy na lodiach, ktoré zatiaľ neurčili konečnú destináciu, vzrástol štvrtý týždeň za posledné štyri týždne na rekordných 3,55 mil. barelov denne, čo je najvyššia hodnota od začiatku roka 2022, keď agentúra Bloomberg začala podrobne sledovať toky.

Keďže konečné destinácie nákladu sa vyjasnili koncom januára, toky do Číny dosiahli po začiatku konfliktu nové maximá a vo februári a prvých týždňoch marca zostali približne na tejto úrovni. Ako ukazuje prax, väčšina lodí, ktoré sú v súčasnosti uvedené ako “Neznáme miesto určenia v Ázii” a smerujú do Suezského prieplavu, skončí v Indii, zatiaľ čo tie lode, ktorých náklad sa presúva do supertankerov pri severnom pobreží Maroka alebo najnovšie v Atlantickom oceáne, budú smerovať do Číny.

KAM

V priemere za štyri týždne do 5. mája vzrástol celkový vývoz do zahraničia o 180 000 bpd na 3,63 mil. bpd, čo je najvyššia hodnota od začiatku roka 2022. V týždni do 5. mája sa volatilnejšie týždenné dodávky v porovnaní s predchádzajúcim týždňom znížili o približne 460000 bpd a klesli na 3,62 mil. bpd.

Týždenné údaje sú ovplyvnené harmonogramom tankerov a meškaním nakládky v dôsledku zlého počasia. Vývoz sa môže oneskoriť aj o niekoľko dní z dôvodu údržby prístavov.

Všetky údaje nezahŕňajú náklad označený ako trieda KEBCO v Kazachstane. Ide o zásielky spoločnosti KazTransOil, ktoré prechádzajú cez Rusko na vývoz cez prístavy Ust-Luga a Novorossijsk.

Kazašská ropa sa mieša s ropou ruského pôvodu, aby sa získala homogénna exportná trieda. Po začatí konfliktu na Ukrajine Kazachstan svoje zásielky premenoval, aby ich odlíšil od zásielok zasielaných ruskými spoločnosťami. Na tranzitnú ropu sa nevzťahujú sankcie Európskej únie.

ÁZIA 

Priemerné dodávky ruským zákazníkom v Ázii za štyri týždne do 5. mája, plus dodávky na nešpecifikovaných lodiach konečného určenia, dosiahli nové maximum 3,37 mil. barelov denne. To bolo o 124 000 barelov denne viac ako v období do 28. apríla.

Hoci sa zdá, že objemy odoslané do Číny a Indie klesli z nedávnych maxím, skúsenosti ukazujú, že väčšina nákladu na lodiach bez pôvodného určenia nakoniec dorazí do jednej z týchto krajín.

Objemy na lodiach, ktoré uvádzajú ako miesto určenia Port Said alebo Suez v Egypte, alebo ktoré už boli alebo majú byť preložené z jednej lode na druhú v juhokórejskom prístave Yeosu, dosiahli ekvivalent 665 000 barelov denne. Tieto plavby zvyčajne končia v prístavoch v Indii alebo Číne a sú označené ako “Neznáme miesto určenia v Ázii”, kým nie je známe konečné miesto určenia.

“Ostatné neznáme” objemy, ktoré za štyri týždne do 5. mája dosiahli 495 000 barelov denne, sú objemy na tankeroch s miestom určenia uvedeným ako Ceuta, Kalamata alebo bez miesta určenia. Väčšina týchto nákladov prechádza cez Suezský prieplav, ale niektoré by mohli skončiť v Turecku. Čoraz viac ropy sa prekladá z jednej lode na druhú v Stredozemnom mori a v poslednom čase aj v Atlantickom oceáne na ďalšiu prepravu do Ázie.