Preprava zemného plynu s politickou dohodou

KYJEV – Dohoda o tranzite zemného plynu z Ruskej federácie cez plynovodom Sojuz cez územie Ukrajinskej republiky bude doplnená o politickú dohodu na najvyššej úrovni. Napísal včera večer na svojej stránke v sociálnej sieti Jurij Vitrenko, predseda predstavenstva ukrajinskej firmy Naftogaz.

“Ukončili sme ďalšie kolo rokovaní v dvojstrannom (s Ruskou federáciou) a trojstrannom (s EÚ) formáte o predĺžení tranzitu plynu v súlade s európskymi pravidlami. Vypracovali sa základné zásady dohôd, ktoré si vyžadujú ďalšiu koordináciu na politickej úrovni. Potom bude otázkou ich implementácia v na rôznych úrovniach, “povedal. Podľa neho má Naftogaz v týchto rokovaniach konštruktívne postavenie.”

Ako napísali Finančné noviny 19. decembra 2019, Ukrajina a Rusko dosiahli predbežnú dohodu o preprave zemného plynu.

“Pokiaľ ide o vzťahy s plynom, ide o zložitú, veľmi citlivú tému. Chceme tento problém vyriešiť. Ako právnik v oblasti základného vzdelávania som presvedčený, že toto rozhodnutie Štokholmského arbitrážneho súdu nie je zákonné, ani právne, ale skôr politické. Jedným z dôvodov (pre tých, ktorí tu sedia, bude to tiež zvláštne, ale zaujímavé) je rozhodnutie štokholmského súdu, ktoré hovorí: „… v súvislosti s ťažkou hospodárskou situáciou na Ukrajine.“ Jednoducho somarina. Ale napísali. Radšej sa mali vyhnúť niečomu takému,” povedal včera na tlačovej konferencii prezident Ruskej federácie Vladimír Putin. Text celej veľkej tlačovej konferencie je tu. 

 

Sojuz (rusky i ukrajinsky Союз) je plynovod na zemný plyn, ktorý začína v Orenburgu v Rusku neďaleko hranice s Kazachstanom a vedie cez Kazachstan a Rusko na Ukrajinu do Užhorodu neďaleko hranice so Slovenskom. Celkovo je dlhý zhruba 2750 kilometrov a slúži k doprave plynu z bohatých ložísk na juhu Uralu a v strednej Ázii do východnej Európy, odkiaľ je ďalej dopravovaný plynovodom Transgas až do Českej republiky, Nemecka a Rakúska (boli kvôli nemu postavené budovy Transgas v Prahe). Stavba prebiehala v rokoch 1975 až 1979 a cieľom bolo zabezpečiť zásobovanie plynom Ukrajinskej SSR a stredoeurópskych krajín Rady vzájomnej hospodárskej pomoci.

Plynovod s rúrami s priemerom 1400 milimetrov bol projektovaný na tlak 7,5 MPa a dopravu 80 miliárd kubických metrov plynu ročne. V súčasnosti sa vez plynovod prepravuje približne 26 miliárd.