Rusko a Ukrajina sa dohodli na preprave plynu

BRUSEL – Rusko a Ukrajina dosiahli zásadnú dohodu o tranzite plynu do Európy od budúceho roka. Oznámil to podpredseda Európskej komisie Maroš Ševčovič.

Šefčovič poznamenal, že dosiahnuté dohody sa budú diskutovať v hlavných mestách nasledujúci deň a tiež ich budú nazývať „pozitívnymi správami“ pre Európu, Rusko a Ukrajinu.

Strany pripravili podrobný protokol pre budúcu dohodu, uviedol ruský minister energetiky Alexander Novák. Dodal tiež, že tento dokument bude čoskoro vypracovaný. “Dúfam, že v blízkej budúcnosti dosiahneme konečnú dohodu,” citoval ho TASS.

Vedúci ukrajinského operátora GTS Sergej Makogon uviedol, že 21. decembra sa uskutoční bilaterálne stretnutie s Gazpromom. Riaditeľ Naftogazu Jurij Vitrenko zase povedal, že ďalšie tripartitné stretnutie by sa mohlo uskutočniť do konca roka. “Zatiaľ sme nezverejnili podrobnosti,” dodal.

Platnosť súčasnej dohody o tranzite plynu medzi Ruskom a Ukrajinou vyprší koncom decembra. Kyjev trvá na uzavretí dlhodobej dohody so zaručeným objemom dodávok. Ukrajinská strana má teda v úmysle prilákať zahraničné investície na modernizáciu systému prepravy plynu. Moskva trvá na jednoročnej dohode.