Ukrajina a Ruská federácia sa dohodli o plyne

MINSK – Ruská a ukrajinská strana podpísali protokol o pokračovaní tranzitu  plynu cez územie Ukrajiny. Podľa neho dokument obsahuje aj dohodu o urovnaní vzájomných požiadaviek.  Informujú o tom ukrajinské a ruské médiá. 

“Rusko a Ukrajina vyriešili vzájomné nároky súvisiace s prepravou zemného plynu, už nebudú prebiehať žiadne súdne spory a spory,” potvrdil podpredseda vlády Dmitrij Kozák, ktorý sa zúčastnil rokovaní, cituje ho agentúra RIA Novosti.

Podľa neho sa očakáva, že nová zmluva o tranzite plynu z Ruska cez Ukrajinu bude podpísaná do konca roka. Bude navrhnutý na päť rokov. Súčasná jedenásťročná zmluva o tranzite medzi spoločnosťami Gazprom a Naftogaz prestane platiť 1. januára 2020.

Protokol podpísaný v Minsku je vyvážený a užitočný pre všetky strany, uviedol podpredseda Európskej komisie Maroš Ševčovic. „Dnes sú všetky strany víťazmi. Vítam túto vyváženú dohodu, ktorá je mimoriadne dôležitá na zabezpečenie nepretržitého tranzitu ruského plynu určeného pre Európu cez Ukrajinu, “uviedol vo vyhlásení pre agentúru TASS-

Strany ešte nezverejnili ďalšie podrobnosti: nie je jasné, na ktorých objemoch tranzitu sa dohodli. Taktiež nie je špecifikované, ako budú vzájomné pohľadávky urovnané. Podrobnosti budú zverejnené 21. decembra, informovala tlačová služba ukrajinského prezidenta. Potvrdila, že sa dosiahli dohody s Ruskom. Neskôr prezidentský poradca Vladimir Zelensky povedal, že ruská strana súhlasila s vyplatením Naftogazu 3 miliardy dolárov, ktoré udelila štokholmská arbitráž. Odškodnenie bude podľa neho vyplatené v hotovosti, nie za plyn alebo za majetok.

Skôr v piatok zdroj v ruskej delegácii povedal Vedomosti, že dlh spoločnosti Gazprom voči spoločnosti Naftogaz by mohol byť súčasťou dohody po rokovaniach s Ukrajinou. „Platba spoločnosti Gazprom vo výške 3 miliárd dolárov na základe rozhodnutia štokholmskej arbitráže sa môže stať súčasťou dohody o balíku s Ukrajinou o dodávkach plynu,“ uviedol zdroj.

20. decembra sa v Minsku uskutočnili trojstranné rozhovory so zástupcami Európskej únie o plyne. Z spoločnosti Gazprom sa ich zúčastnil predseda predstavenstva spoločnosti Alexey Miller. V predvečer rokovaní v Berlíne sa strany dohodli na protokole o celej škále otázok v plynárenskom odvetví. Bolo hlásené, že mal byť schválený na najvyššej úrovni.

Putin najprv uznal dlh spoločnosti Gazprom voči spoločnosti Naftogaz. Až doteraz hovoril o potrebe anulovať vzájomné nároky oboch spoločností.

Jednou z prekážok pri uzatváraní novej dohody zostali dlho vzájomné súdne nároky Ukrajiny a Gazpromu, predovšetkým osud kompenzácie, ktorú v Štokholmskom arbitrážnom konaní nariadila ruskej spoločnosti zaplatiť Naftogaz (približne 3 miliardy dolárov vrátane pokuty). Ruská strana trvala na „nulovej“ možnosti, pričom odmietla všetky vzájomné pohľadávky, ako predpoklad pre uzavretie nových dohôd. Ukrajina zasa zdôraznila, že nezamýšľa odmietnuť kompenzáciu udelenú štokholmským arbitrážou.

Na tlačovej konferencii 19. decembra prezident Vladimir Putin prvýkrát zdôraznil pripravenosť Moskvy na kompromis v otázke štokholmského dlhu. „Existuje súdne rozhodnutie – je to pravda. A musíme z toho vychádzať, “povedal Putin.