Francúzsko a bývalé kolónie sa vzdali CFA franku

ABIDŽAN  – Osem krajín západnej Afriky a Francúzska sa rozhodlo nevyužívať CFA frank ako jednotnú menu pre západnú Afriku. Oznámili to v sobotu 21. decembra 2019 prezideni Francúzska a Pobrežia Slonoviny Emmanuel Macron a Alassan Ouattara. Francúzsky vodca označil rozhodnutie za „historické“.

CFA Franc sa označuje za dedičstvo francúzskej koloniálnej éry v Afrike. Bola uvedená do obehu v roku 1945 a samotná skratka bola dešifrovaná ako „frank francúzskych kolónií Afriky“. CFA Franc bol viazaný na francúzsky frank. Po tom, ako sa francúzske kolónie stali nezávislými štátmi, sa zmenilo dekódovanie skratky, ale samotná menová jednotka a princíp jej likvidity sa zachovali.

Frank CFA (franc CFA alebo v afrických krajinách hovorovo iba franc) je súhrnné označenie pre dve úplne samostatné meny: frank BEAC/CFA a frank BCEAO/CFA. Tieto meny používa 12 bývalých francúzskych afrických kolónií, Guinea-Bissau (bývalá kolónia Portugalska) a Rovníková Guinea (bývalá španielska kolónia). Obe meny sú pevne naviazané na euro v rovnakom pomere 100 frankov CFA = 0,152449 eur.

Kritici zachovania takéhoto menového systému videli v prvom rade dedičstvo kolonializmu, v ktorom si Francúzsko naďalej zachováva pákový efekt nad menovou a finančnou politikou afrických štátov, a po druhé, poukázali na ekonomickú neschopnosť udržiavať prísny výmenný kurz pre africkú menu. Euro viazané na euro je vysoko nadhodnotená mena, ktorá škodí ekonomike.

Podľa vyjadrenia Emmanuela Macrona a Alassana Ouattary sa doteraz táto reforma bude týkať iba západoafrického franku CFA. Šesť krajín v strednej Afrike si stále zachováva svoj frank. Výmenou za frank v roku 2020 príde jediná menová jednotka „eco“. Reforma tiež znamená ukončenie umiestňovania 50% zahraničných rezerv krajín západnej Afriky do Francúzskej centrálnej banky. Nakoniec Francúzsko stiahne svojich zástupcov z Centrálnej banke západnej Afriky.

Podľa francúzskeho vodcu bude táto reforma schopná zmeniť imidž Francúzska v Afrike, ktoré sa dnes veľmi často vníma ako „hegemon s pozlátko kolonializmu, čo bola hlboká chyba, vina republiky“, povedal Emmanuel Macron v Abidjane počas spoločnej tlačovej konferencie s prezidentom Coteom. Ivoire.