Kazachstan dokončil cyklus znižovania sadzieb

ASTANA – Kazachstan prerušil svoju najdlhšiu sériu znižovania úrokových sadzieb za takmer desať rokov, pričom náklady na pôžičky zostali nezmenené. Centrálna banka analyzuje cenové tlaky v rámci krajiny a v susednom Rusku.

Národná banka Kazachstanu na piatkovom zasadnutí ponechala základnú sadzbu na úrovni 14,75 % po piatich zníženiach po sebe. Tento krok zodpovedal prognóze iba jedného ekonóma v prieskume Bloomberg. Väčšina respondentov očakávala ďalšie zníženie o 25 bázických bodov.

“Inflačné tlaky na národnú ekonomiku pretrvávajú” napriek spomaleniu rastu cien, uviedla centrálna banka vo vyhlásení. “Rozsah menového uvoľnenia zostáva obmedzený. Podľa banky sa začnú tvoriť s neustálym poklesom „inflácie bez zohľadnenia jednorazových faktorov, ako je zvyšovanie ciel“.

S pokračovaním reforiem v oblasti regulovaných cien a dôsledkami abnormálnych povodní v niektorých regiónoch Kazachstanu sú spojené proinflačné riziká. Navyše zatiaľ nie je jasné, koľko peňazí bude potrebných na odstránenie týchto následkov, uviedla banka vo vyhlásení.

1. Obr 

Šéf centrálnej banky Timur Suleimenov uskutočnil najdlhšie obdobie uvoľňovania od roku 2015, odkedy sa výmenný kurz tenge stal trhovo prepojeným. Regulátor využil pokles inflácie na najnižšie úrovne za posledné dva roky. Ale v rozhovore minulý týždeň Suleimenov povedal, že ho znepokojuje prudký nárast mesačných cien vo februári a že vidí vysokú infláciu v Rusku, druhom najväčšom obchodnom partnerovi Kazachstanu. Inflácia v Rusku, kde je kľúčová úroková sadzba 16 %, zostáva podľa neho „dosť vysoká“, hoci relatívna slabosť rubľa v porovnaní s tenge brzdí rastúce ceny tovarov na domácom trhu.

Cieľom Kazachstanu je znížiť infláciu

Od posledného rozhodnutia banky z 23. februára sa tenge voči doláru posilnil o 0,7 %, zatiaľ čo rubeľ za rovnaké obdobie oslabil. Podľa vyhlásenia zverejneného na internetovej stránke premiéra v marci má stredoázijská krajina za cieľ tento rok znížiť infláciu na 6-8 % prostredníctvom vládnych investícií do miestnej výrobnej, logistickej a skladovej infraštruktúry, ako aj prostredníctvom „kontroly cien“.

Ministri sa zároveň snažia v tomto roku zvýšiť hospodársky rast o 6 %, hoci najhoršie záplavy za posledných 80 rokov prinútili prezidenta Kassym-Žomarta Tokajeva vyhlásiť 6. apríla 2024m národnú núdzovú situáciu.

Základná sadzba v Kazachstane je stále vyššia ako úroveň pred vypuknutím vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou vo februári 2022. Hoci sa inflácia v marci spomalila na 9,1 %, úroková sadzba zostáva jednou z najvyšších na rozvíjajúcich sa trhoch na báze upravenej o ceny a je vysoko nad cieľom centrálnej banky okolo 5 %.

Centrálna banka, ktorej ďalšie zasadnutie je naplánované na 31. mája 2024, ponechala svoj úrokový koridor tvorený sadzbami z vkladov a jednodňových úverov na úrovni plus-mínus jedného percentuálneho bodu voči základnej úrovni.