Uzbekistan umiestnil nové eurobondy v USD

TAŠKENT –  Uzbekistan umiestnil desaťročné eurobondy denominované v dolároch v hodnote 555 miliónov dolárov a trojročné dlhopisy v uzbeckých somoch v hodnote 200 miliónov dolárov.   

Štátne eurobondy Uzbekistanu sú splatné 10 rokov v amerických dolároch a prvé vydanie eurobondov denominovaných v uzbeckých somoch s vyrovnaniami v amerických dolároch na obdobie 3 rokov,

Na umiestnení sa okrem  ruských bánk Gazprombank a VTB,zúčastnili aj JPMorgan, Citi a Societe General.

Eurobondy v uzbeckých somoch boli umiestnené v objeme 2 miliardy somov, čo je v prepočte na zhruba 14 miliónov percent na 3 roky ekvivalent 200 miliónov dolárov. Prvý viceprezident Gazprombank tiež uviedol, že toto umiestnenie teraz vytvorilo cenový štandard pre uzbecké spoločnosti a banky, aby si mohli požičiavať v národnej mene.

Sadzba bola o 3,7 percenta, čo je o 1,6 percentuálneho bodu menej ako pri minuloročnej emisii uzbeckej vlády.

O dlhopisy v národnej mene Uzbekistanu prejavili záujem asi tri desiatky medzinárodných investorov a viac ako dvadsať z nich, vrátane investorov z Ruska, zostalo v knihe konečných objednávok. Dolárové dlhopisy zase prilákali viac ako sto žiadostí zahraničných investorov, väčšinou z USA a Veľkej Británie.