Kremeľ ohlásil začiatok masového očkovania

MOSKVA –  Hromadné očkovanie proti koronavírusom v Rusku sa začne pred Novým rokom. Oznámil to hovorca prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov, Informuje agentúra TASS.

Podľa tlačového tajomníka ruského prezidenta bude očkovanie prebiehať postupne a pri zohľadnení geografických charakteristík krajiny. “Bude prebiehať určité fázovanie, ale úlohou je mať minimálne fázy a čo najskôr poskytnúť [vakcínu] všetkým,” – uviedol Peskov.

Hovorca Kremľa tiež zdôraznil, že očkovanie bude určite dobrovoľné.

Podpredsedníčka vlády Tatiana Goliková predtým uviedla, že od nového roku sa plánuje masové očkovanie proti koronavírusom v Rusku. Podľa nej bolo do obehu už prepustených viac ako 117 tisíc dávok domácej vakcíny „Sputnik V“ a do konca roka sa plánuje vyrobiť viac ako dva milióny dávok.

Podľa výrobcov ruskej vakcíny proti koronavírusom účinnosť Sputniku V prekročila 95 percent už 42. deň po prvej injekcii, teda 21. deň po druhej injekcii. Do tejto doby sa u dobrovoľníkov už vyvinula stabilná imunitná odpoveď.

V Rusku boli do dnešného dňa registrované dve vakcíny proti vírusu COVID-19. Prvý registrovaný liek bol Sputnik V. Dňa 14. októbra 2020 prezident Vladimir Putin oznámil registráciu EpiVacCorony z Vector Centra. Krajina tiež vyvíja tretí liek – robí to Čumakovovo centrum. Masová výroba vakcíny sa plánuje začať vo februári 2021.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.