Zakladateľ Microsoft vedie rebríček miliardárov

NEW YORK – Zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates je na prvom mieste v rebríčku miliardárov Bloombergu. Prvýkrát za dva roky predbehol generálneho riaditeľa Amazonu Jeff Bezoa. Majetok  Gatesa sa odhaduje na približne 110 miliárd dolárov a Bezosa – na 109 miliárd dolárov.

Podľa odborníkov sa zakladateľ spoločnosti Microsoft dostal na prvé miesto vďaka desaťročnej zmluve s Pentagonom na služby v oblasti vzdialených výpočtov. Dohoda má hodnotu desať miliárd dolárov. Amazon pôvodne požadoval zmluvu, ale stratil ju. Akcie spoločnosti potom klesli približne o dve percentá, zatiaľ čo akcie spoločnosti Microsoft vzrástli o štyri percentá.

Tretím riadkom v rebríčku najbohatších miliardárov so šťastím 103 miliárd dolárov bol prezident skupiny spoločností Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH) Bernard Arnault. V júli Bill Gates podľa Bloomberga klesol na tretie miesto v rebríčku najbohatších ľudí na planéte. Zistilo sa, že tento okamih sa stal historickým, pretože Gates nikdy predtým nezabýval miesto pod druhou líniou.

Microsoft Corporation je firma sídliaca v Redmonde v štáte Washington v USA. Dcérske firmy ma v súčasnosti v 121 krajinách, aj na Slovensku.  Založili ju Bill Gates a Paul Allen v roku 1975. Microsoft patrí k najbohatším a najväčším firmám na svete. Microsoft vyvíja, vyrába, licencuje a podporuje širokú škálu produktov pre rozličné zariadenia. Medzi jej najobľúbenejšie a najznámejšie produkty patria operačné systémy Microsoft Windows a rodina produktov Microsoft Office, z ktorých každý dosiahol takmer všadeprítomnosť na trhu osobných počítačov.

Agresívne obchodné praktiky spoločnosti viedli k niekoľkým vládnym vyšetrovaniam, vrátane federálneho procesu z roku 1998, ktorý usvedčil Microsoft zo zneužitia svojho monopolného postavenia na zničenie konkurencie. Vďaka odvolaniam a dohodám sa firme podarilo zmierniť nepriaznivé efekty svojho počínania na jej prevádzkové a finančné postavenie.

Motto firmy je „Váš potenciál, naša vášeň“. V roku 2014 odkúpila časť Nokia Mobile Oy.