V Ukrajine zavreli prvých úplatkarov za 1,1 mil. USD

Ukrajinu čakajú na „hlasné odhalenia“ skorumpovaných úradníkov a odstránenie schém, ktoré umožnili „ukradnúť z rozpočtu milióny dolárov“.

Minulý týždeň zadržali zástupcu vedúceho Ministerstva dočasne okupovaných území a vnútorne vysídlených osôb Ukrajiny Jurija Grymčaka. Informoval o tom zdroj blízkyÚradu prezidenta Vladimíra Zelenského. Zadržaný úradník je podozrivý z vydierania úplatkov v obzvlášť veľkom rozsahu. Generálny prokurátor Jurij Lutsenko sa zúčastnil vyšetrovania a podporil kroky Národného úradu boja proti korupcii Ukrajiny. Zároveň bol aj on už v centre pozornosti tohto úradu.

Zamestnanci NABU a protikorupčného oddelenia Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU) zverejnili podrobnosti o prípade Jurije Grymčaka a jeho priateľa Igora Ovdienka, ktorí boli zadržaní v stredu pri prijímaní úplatku vo výške 480 000 dolárov. Podľa vyšetrovateľov boli tieto peniaze iba časťou úplatku, ktorý pán Grymčak a Ovdienko požadovali od jedného z ukrajinských podnikateľov výmenou za pomoc pri prideľovaní stavebného pozemku v historickom centre Kyjeva. Podľa vyšetrovania mala byť celková suma úplatku 1,1 milióna dolárov. Do prípadu sa zapojila ďalšia osoba – pomocník Jurije Grymčaaka Alexej Getman. Vyšetrovatelia sa domnievajú, že prostredníctvom neho námestník ministra predtým dostal od iného podnikateľa úplatok vo výške 50 000 dolárov. Z vysvetlenia prokuratúry je zrejmé, že nezákonná činnosť, z ktorej je podozrivý Jurij Grymčak, nesúvisí s jeho hlavnou prácou na ministerstve vnútra.

Podozriví boli monitorovaní asi mesiac, počas ktorého sa im podarilo získať prvú „tranžu“ a dokonca vymeniť časť peňazí za hrivny. Doláre, ktoré odovzdali, boli stiahnuté z výmenných miest a teraz sa javia ako vecný dôkaz.