Pozemky si budú môcť zatiaľ kúpiť len Ukrajinci

KYJEV – Druhý novembrový týždeň sa stal pre Ukrajinu historickým – parlament schválil pozemkovú reformu v prvom čítaní zákona o trhu s pôdou a nasledujúci deň prijal zákon o štátnom rozpočte – prvýkrát za dve desaťročia v prvej polovici novembra a uprostred pracovného dňa, a nie v posledných dňoch decembra nadránom. Informuje o tom agentúra UNIAN.

Od 1. októbra 2020 si budú môcť občania Ukrajiny, územné celky, štát a ukrajinské právnické osoby kúpiť domácu pôdu. Otázka týkajúca sa práva cudzincov na účasť na trhu s pozemkami však zostáva otvorená. Návrh zákona obsahuje normu, podľa ktorej sa občania iných štátov budú môcť uchádzať aj o čiernu Ukrajinu. Spôsobil však takúto búrku nezhody v spoločnosti, vystrašenej manipulatívnymi sloganmi, že cudzinci by si kúpili všetku ukrajinskú pôdu za nič za nič a nevybrali našu úrodnú pôdu zo štátu, že prezident Zelensky sľúbil ľuďom vyriešiť otázku prijatia cudzincov na trh iba na základe výsledkov národného referenda. , Zodpovedajúce zmeny sa vykonajú v znení návrhu zákona, finalizovanom v druhom čítaní. Podľa hovorcu parlamentu Dmitrija Razumkova sa referendum môže konať do roku 2024 a po prijatí zákona o demokracii v Najvyššej rade, ktorý v referende uvedie normu. Dovtedy budú mať právo na nákup pôdy iba Ukrajinci.

Okrem iného misia Medzinárodného menového fondu pricestovala do Kyjeva, aby dokončila rokovania o novom programe, a štátna štatistická služba oznámila spomalenie hospodárskeho rastu krajiny v treťom štvrťroku 2019.