Trh so správami stál obchodníka 50 miliónov USD

WASHINGTON – Niekoľko hodín pred včerajším zverejnením údajov o inflácii v USA neznámy obchodník rekordne stavil, že čísla budú dosť nízke.

Namiesto toho prekonali prognózy a trh posunul očakávania prvého zníženia úrokových sadzieb v USA z leta na jeseň.

V stredu 10. apríla zverejnili USA údaje o inflácii za marec, ktorá nečakane prekonala očakávania trhu. Niekoľko hodín pred udalosťou urobil neznámy obchodník rekordne veľkú stávku na futures SOFR*, ktoré by dosiahli zisk, ak by čísla inflácie vyšli dostatočne nízko na to, aby zmenili očakávania trhu v prospech širšieho zníženia úrokovej sadzby Federálneho rezervného systému v tomto roku. Namiesto toho trh posunul očakávania prvého zníženia úrokových sadzieb v USA z leta na jeseň.

Secured Overnight Financing Rate, „referenčná“ úroková sadzba na peňažnom trhu v amerických dolároch, čo je stredná sadzba vážená objemom transakcií troch rôznych typov jednodňových repo transakcií zabezpečených cennými papiermi štátnej pokladnice USA

Niekoľko hodín po zverejnení údajov bola strata na pozícii približne 50 miliónov dolárov.

Je zaujímavé, že táto sadzba bola v rozpore s postavením na trhu, keďže investori očakávajú čoraz dlhšie obdobie zvýšených úrokových sadzieb. Údaje CME zverejnené po včerajšom obchodovaní naznačujú, že táto stávka bola novou pozíciou a nie uzavretím starej pozície.

Závažnú chybu však tento týždeň neurobil len náš neznámy obchodník. V utorok 9. apríla, teda tiež v predvečer zverejnenia údajov o inflácii, vydala State Street Global Advisors, jedna z najväčších správcovských spoločností na svete s majetkom 3,6 bilióna dolárov, prognózu zníženia sadzby federálnych pôžičiek o 0,50. % už v júni. Pravdepodobnosť jej zníženia na júnovom zasadnutí FOMC minimálne o 0,25 % však dnes trh odhaduje len na 12 %.