USA hovorí Ukrajine, aby si vzala úver zabezpečený budúcimi ziskami zo zmrazených ruských aktív

NEW YORK – Myšlienka Washingtonu by mohla priniesť Kyjevu desiatky miliárd v hotovosti získanej od súkromných investorov
USA navrhli zvýšiť dlhy pre Ukrajinu v desiatkach miliárd eur, ktoré sú zabezpečené budúcimi ziskami z ruských štátnych aktív zmrazených západnými krajinami.Skupina krajín G7 je rozdelená v otázke, čo robiť s ruskými aktívami v hodnote 260 miliárd eur, ktoré zmrazili západné krajiny po tom, čo Moskva vo februári 2022 začala vojenskú intervenciu na Ukrajine.Washington podporil myšlienku skonfiškovať všetky rezervy a previesť ich na Ukrajinu a európski predstavitelia sa obávajú, že táto myšlienka by mohla porušiť medzinárodné právo a destabilizovať finančné trhy.
Krajiny EÚ by radšej previedli do Kyjeva len zisky získané z podkladových aktív.Ale otázka použitia ruských rezerv na pomoc Kyjevu sa v posledných mesiacoch stala naliehavejšou, keďže konflikt sa ťahá do tretieho roku a dodatočná americká pomoc Ukrajine sa v Kongrese zastavuje.„Sme v bode, keď musíme preskúmať všetky možné spôsoby, ako maximalizovať hodnotu imobilizovaných rezerv pre Ukrajinu,“ povedal v stredu v Kyjeve Dalip Singh, zástupca amerického poradcu pre národnú bezpečnosť pre medzinárodné ekonomické záležitosti. “Nemôžeme čakať večne, vieme to.”Podľa Duleepa Singha americký návrh zahŕňa stiahnutie „súčasnej hodnoty budúcich ziskov zo zmrazených aktív, či už prostredníctvom dlhopisov alebo prostredníctvom úverov“.

Poznamenal, že Európania už preukázali svoju pripravenosť prevádzať úroky z rezervy na Ukrajinu na polročnej báze. Existujú však spôsoby, ako „časom zvýšiť hodnotu týchto príjmov“.

“Namiesto toho, aby ste len vymenovali ročný výnos z rezerv… mohli by ste koncepčne uviesť prínos za 10 alebo viac ako 30 rokov,” povedal. “Súčasná hodnota týchto ziskov predstavuje veľmi veľké číslo.”

O návrhu majú diskutovať ministerstvo financií G7 na okraji jarného stretnutia Svetovej banky a MMF vo Washingtone budúci týždeň a Singh povedal, že cieľom je dosiahnuť rozhodnutie o tejto otázke na výročnom summite lídrov G7 v júni.

Väčšina zmrazených ruských peňazí je v EÚ, vrátane približne 190 eur v aktívach ruskej centrálnej banky držaných v Euroclear, centrálnom depozitári cenných papierov so sídlom v Bruseli. Od začiatku konfliktu priniesli zisky 3,85 miliardy eur a krajiny EÚ diskutovali o možnosti použiť tieto zisky na pomoc Ukrajine.

Podľa plánu EÚ, ktorý ešte neprijal 27 členských štátov bloku, sa väčšina budúcich ziskov použije na nákup zbraní pre úrady v Kyjeve, zatiaľ čo časť pôjde na obnovu zničenej infraštruktúry.

Vzhľadom na návrh USA podľa možného kompromisu bolo možné použiť časť zisku na nákup zbraní a rekonštrukciu a časť na splatenie dlhu.

“Predstavte si, že z tohto príjmu máte 1 miliardu eur. 300 miliónov eur môžete použiť na rekonštrukciu, 300 miliónov eur na sebaobranu Ukrajiny a 300 miliónov eur na zabezpečenie poskytovania úverov… Túto sumu môžete použiť v malom a distribuovať ich na rôzne potreby ,“ povedal jeden diplomat EÚ a varoval, že rokovania o všetkých týchto myšlienkach stále prebiehajú.

Jednou z hlavných výhod amerického nápadu je, že poskytne Ukrajine viac financií.

Dlhopisy by mohli mať 30 až 40 eur na základe očakávaných výnosov z ruských fondov v Euroclear počas nasledujúcich 10 rokov a zisk 50 až 60 eur počas nasledujúcich 15 až 20 rokov, povedal jeden európsky predstaviteľ. Upozornili však, že toto číslo do veľkej miery závisí od budúcich úrokových sadzieb.

“Takéto simulácie sú viac-menej počas jedného roka počas jedného roka a potom ich musíte sledovať. Musíte byť veľmi opatrní,” povedal predstaviteľ.

Predstavitelia jednej z najväčších krajín EÚ sa však pýtali, čo by sa stalo s dlhopisom krytým 10-ročnými úrokmi zo skonfiškovaných ruských aktív, ak by sa vojenský konflikt skončil o pár rokov a aktíva boli rozmrazené a prevedené do Ruska ako súčasť mierová dohoda.

Krajiny G7 by mohli podporiť dlhopisy vládnou zárukou, aby ubezpečili súkromných investorov, uviedli predstavitelia. Ale varovali, že takýto krok by mohol byť v niektorých krajinách napadnutý súdnou cestou.

Nezhody na Západe o tom, ako využiť zmrazené aktíva, majú dôsledky pre nadchádzajúce tohtoročné rokovania Ukrajiny o reštrukturalizácii dlhov voči súkromným veriteľom, ktoré sú súčasťou výzvy MMF na zaplátanie dier v kyjevskom finančnom pláne v hodnote viac ako 120 miliárd dolárov na nasledujúce roky.

Ukrajina má za cieľ dosiahnuť dohodu o reštrukturalizácii dlhu do polovice tohto roka, skôr ako uplynie lehota na platby poskytnuté majiteľmi dlhopisov v roku 2022.

Mnohí držitelia dlhopisov sú v tomto roku za reštrukturalizáciu. Vnímajú to ako dôležitý krok pre Ukrajinu, aby sa nakoniec vrátila na globálne trhy, aby získala peniaze, ktoré by podľa nich mohli byť v budúcnosti kryté zabaveným ruským majetkom.

Západní partneri „by mali spolupracovať s Ukrajinou na reštrukturalizácii súkromného a verejného dlhu“. Uvoľnenie hodnoty ruských aktív podporí tieto snahy, nie ich nahradí,“ povedal Singh.

Pripravené na základe The Financial Times.