George Soros špekultant na finančných trhoch

George Soros, maďarsky Soros György Narodil sa 12.8.1930 v Budapešti  Je americký obchodník, finančník, investor, filantrop. Zástanca teórie otvorenej spoločnosti a oponent “trhového fundamentalizmu”. V tomto smere je v blízky sociálnym myšlienkam Karla Poppera. Zakladateľ siete charitatívnych organizácií známych ako Sorosova nadácia. Člen výkonného výboru Medzinárodnej krízovej skupiny.  V roku 2016 sa jeho majetok odhadoval  na 24,9 miliárd dolárov.

Rok 1956 je začiatok Sorosovej kariéry ako finančníka. Prišiel do New Yorku na pozvanie otca svojho londýnskeho priateľa, Mayera, ktorý mal malú maklérsku firmu na Wall Street. Kariéra v Spojených štátoch začala medzinárodnou arbitrážou, teda nákupom cenných papierov v jednej krajine a predajom inej krajine. Soros vytvoril novú metódu obchodovania a nazval ju  internou arbitrážou – predajom samostatne kombinovaných cenných papierov akcií, dlhopisov a warantov predtým, ako by mohli byť formálne oddelené od seba. V roku 1963 Kennedy zaviedol dodatočný poplatok za zahraničné investície a Soros uzavrel svoju činnosť. Do roku 1967 zastával pozíciu vedúceho výskumu v Arnhold a S. Bleichroeder, známej maklérskej firmy, ktorá sa špecializuje na európskych akciových trhoch.

V roku 1969 sa stal Soros manažérom fondu Double Eagle, ktorý založila firma Arnhold a S. Bleichroeder. V roku 1973 odišiel z firmy Arnhold a S. Bleichroeder a spolu s aktívami investorov Jimom Rogersom využili aktíva fondu Double Eagle , ktorý neskôr premenovali na Quantum (termín kvantovej mechaniky). Soros bol starším partnerom, Rogers pred odchodom v roku 1980 – mladším. Rozdelenie práce medzi riadením fondu medzi Sorosom a Rogersom spočívalo v tom, že Rogers vykonal väčšinu analytickej práce, ale Soros rozhodol o tom, kedy uzavrieť dohody. Fond robil špekulatívne operácie s cennými papiermi, menami, komoditami a dosiahol veľký úspech pri spoločnej práci od roku 1970 do roku 1980, Soros a Rogers neutrpeli straty, osobné bohatstvo Soros sa odhadovalo vtedy na 100 miliónov USD. V júni 1981 časopis Inštitucionálny investor označil Sorosa za najväčšieho správcu fondov na svete. Napriek úspechu fondu v dlhodobom horizonte, mal neúspešné roky – ak v roku 1980 bol zisk 100%, potom budúci rok fond stratil 23%.

Jeho práca vyvoláva nejednoznačné posúdenie v rôznych krajinách a rôznych kruhoch spoločnosti. Soros  sa  často označuje  ako finančný špekulant, “Muž, ktorý zničil na Bank of England”. Ako to bolo s briskou librou?

Bola to čierna streda – 16. septembra 1992 – tento deň došlo k výraznému zníženiu ceny libry šterlingovˇna finančných trhoch. Pokiaľ ide o nemeckú marku,  jej cena klesla z 2,77 na 2,70 GBP / DEM (-2,52%). Pokiaľ ide o americký dolár, cena klesla z 1,86 na 1,78 GBP / USD (-4,49%). V nasledujúcich dvoch týždňoch sa kótácie mien naďalej znižovali.

 

Často sa zrútenie spája s činnosťou amerického finančníka George Sorosa. Údajne niekoľko rokov pred tým, než mal v úmysle operáciu, kupoval libier v malých dávkach, a potom pomocou generovaných celkových devízových rezerv , 15. septembra, George Soros Fund “Quantum” súčasne predával asi 5 miliárd libier výmenou za 15 miliárd nemeckých mariek vo výške 2,82 GBP / DEM. Britská libra klesla. Nasledujúci spätný nákup lacných libier každý druhý deň umožnil Georgovi Sorosovi získať podľa rôznych odhadov 1-1,5 miliardy dolárov