Indická rupia je rekordne nízka, štát intervenuje

DILÍ – Indická rupia na rekordnom minime, ale intervencia centrálnej banky spomaľuje pokles

 Indická rupia sa v utorok dostala na rekordné minimum voči americkej mene po tom, čo vyššie ceny ropy vyvolali obavy z pretrvávajúcej inflácie, hoci pravidelné predaje dolárov centrálnou bankou pomohli obmedziť straty.

India dováža viac ako dve tretiny svojich potrieb ropy a vyššie ceny ropy zvyšujú obchodný deficit a deficit bežného účtu krajiny a poškodzujú rupiu, čím zvyšujú dovážanú infláciu.

Ceny ropy rástli už tretí deň po sebe, keďže je nepravdepodobné, že by hlavní producenti Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty dokázali výrazne zvýšiť produkciu, zatiaľ čo politické nepokoje v Líbyi a Ekvádore zvýšili obavy o dodávky.

Predajcovia uviedli, že centrálna banka krajiny Reserve Bank of India (RBI)  pravidelne predávala doláre prostredníctvom štátnych bánk, aby zabránila strate rupií, ale dopyt po dolároch v systéme bol oveľa vyšší.

Globálny stres z dolárového financovania sa prejavuje v rozširujúcom sa rozpätí LIBOR-OIS a na domácom trhu silné forwardové intervencie RBI zhoršili problém nedostatku dolárov, uviedli analytici.

RBI predala forwardové doláre, aby sa vyhla vstrekovaniu rupií do systému, čo spôsobilo, že jednoročné domáce forwardové dolárové prémie klesli pod 3 %.