WSJ: Facebook, Google a Twitter sú na odchode

HONG KONG – Dôvodom odchodu firiem z Hong Kongu je podľa The Wall Street Journal nový zákon o ochrane údajov. Jeho porušovateľom bude hroziť pokuta až 128-tisíc dolárov alebo trest až päť rokov väzenia.

Google, Facebook a Twitter sa vyhrážajú opustením Hongkongu kvôli obavám o svojich zamestnancov. Dôvodom bol návrh zákona kriminalizujúci škodlivé šírenie osobných údajov – takzvaný doxing, keď používatelia bez ich súhlasu zverejňujú dôverné informácie o iných ľuďoch vrátane bezpečnostných úradníkov. Stalo sa tak počas hongkonských protestov v roku 2019.

Miestne úrady ponúkli trest za „doxovanie“ pokutou 128-tisíc amerických dolárov a piatimi rokmi väzenia. Nové pravidlá s neurčitým znením umožňujú stíhanie zamestnancov samotných IT spoločností, píše The Wall Street Journal.

V pevninskej Číne americké IT giganty nemajú kancelárie a dokonca sú zakázané aj služby Google, Facebook a Twitter. Prístup k ich službám je možný iba cez VPN. Zároveň sa v Číne voľne predávajú výrobky inej americkej spoločnosti – Apple. Je pravda, že tam nie je veľmi populárna.

Doxing je vyhľadávanie a zverejňovanie osobných alebo dôverných informácií o osobe bez jej súhlasu. Tento proces nie vždy zahŕňa nezákonné kroky, ale doxing označuje porušenie sieťovej politiky a je často zakázaný internými pravidlami internetových komunít. Dôvodom doxovania môže byť túžba vydierať obeť, pomstiť sa jej alebo ju prenasledovať. Tento výraz sa tiež používa v súvislosti so zhromažďovaním citlivých informácií o organizáciách.

Doxing alebo doxxing je slovesnou deriváciou, slova dox, čo je variant docs – skratky anglického slova pre dokumenty documnents. Osoba, ktorá robí doxing, sa nazýva „doxxer“).

Podľa Mat Honana, novinára časopisu Wired, sa tento neologizmus objavil v 90. rokoch v hackerskej subkultúre. „Zhodenie doxu“, alebo v angličtine dropping dox, znamenalo pomstiť sa inému hackerovi prelomením jeho anonymity a zverejnením kontaktných informácií, čo by mohlo viesť k trestnému stíhaniu zo strany orgánov za jeho zločiny .

Tento pojem má negatívne konotácie

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.