Chorvátsko je súčasťou európskej menovej únie
ZÁHREB – Chorvátsko sa 1. januára 2023 stalo oficiálnym členom eurozóny a začalo používať jednotnú európsku menu namiesto svojej národnej meny kuna.
“Chorvátsko sa tak dostáva do najužšieho kruhu európskej integrácie,” komentoval udalosť predseda vlády Andrej Plenković.
Balkánska krajina s menej ako 4 miliónmi obyvateľov, ktorá získala nezávislosť až v roku 1991, sa tak stala dvadsiatym z 27 členov Európskej únie, ktorí vstúpili do eurozóny. V ten istý deň bolo prijaté do schengenského priestoru otvorených hraníc.
Na prijatie eura musela krajina splniť niekoľko hospodárskych podmienok vrátane stabilného výmenného kurzu a nízkej inflácie.
Chorvátsko sa od júla 2020 zúčastňuje na európskom mechanizme výmenných kurzov (ERM II), v rámci ktorého musí udržiavať stabilitu svojej národnej meny voči euru minimálne dva roky, aby sa mohlo kvalifikovať na prijatie eura.
Rada EÚ v júli 2022 rozhodla, že krajina je pripravená vstúpiť do eurozóny, a stanovila výmenný kurz eura a chorvátskej kuny na 7,53450 kuny za euro. Predchádzajúcou krajinou, ktorá vstúpila do eurozóny, bola Litva (v roku 2015).
V júli začala chorvátska mincovňa raziť euromince. Zatiaľ čo papierové eurá majú rovnaký dizajn, mince razené v rôznych krajinách eurozóny majú odlišný dizajn. Chorvátske euromince majú národný motív Chorvátska.
Chorvátsko, ako jeho predstavitelia opakovane uviedli, dúfa, že prechodom na euro získa väčšiu finančnú istotu a zlepší životnú úroveň svojich občanov. V novembri 2022 prijal chorvátsky parlament prvý štátny rozpočet krajiny denominovaný v eurách. Jej cieľom bol celkový deficit vo výške 2,3 % hrubého domáceho produktu a vychádzala z prognózy hospodárskeho rastu vo výške 0,7 % v roku 2023.
“Zavedenie eura posilní našu ekonomiku, stane sa kotvou stability, zvýši našu odolnosť a ochranu pred vonkajšími šokmi a krízami a prispeje k zlepšeniu investičného prostredia,” povedal minister financií Marko Primorac poslancom.